همه محصولات

آموزش جوجه کشی از بوقلمون بصورت صفر تا صد

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
بوقلمون از نمونه پرنده هایی است که پرورش آن در ایران به تازگی رواج یافته است. با اینکه قیمت گوشت این پرنده نسبت به مرغ نسبتاً گران است با این حال مصرف زیادی را به خود اختصاص داده است. دلیل این موضوع آن است که گوشت بوقلمون نسبت به گوشت مرغ مقادیر بسیار زیادی پروتئین و آهن داشته و به همین علت افراد نسبت به مصرف گوشت این پرنده اقدام میکنند. این موضوع سبب شده تا فارم های پرورشی مرغ در کنار پرورش این پرنده نسبت به نگهداری از بوقلمون نیز اقدام کنند. در این مطلب از سایت ما راه ها و روش های جوجه کشی از بوقلمون را بصورت کامل برای شما بیان کرده ایم. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.
آموزش جوجه کشی بوقلمون

روش های جوجه کشی از بوقلمون

برای جوجه کشی بوقلمون دو روش اصلی وجود داشته و انتخاب یکی از این روش ها بر عهده پرورش دهنده است. یکی از این روش ها جوجه کشی طبیعی بوقلمون نام داشته و در دومی جوجه کشی این پرنده بصورت مصنوعی انجام میشود. در ادامه شما با این دو روش ها آشنا خواهید شد :

 

جوجه کشی طبیعی بوقلمون

همانطور که از نام این روش پیداست در این روش جوجه کشی از تخم نطفه دار بوقلمون ها به شیوه طبیعی انجام میگیرد. بدینصورت که بوقلمون ماده پس از جفتگیری با بوقلمون نر ، کرچ شده و بر روی تخم ها خواهد خوابید. در صورتی که شما علاقه مند به جوجه کشی طبیعی بوقلمون هستید باید در نظر داشته باشید که به ازاء هر دو بوقلمون ماده ، یک بوقلمون نر جفت کنید. با انجام این کار تخم های گذاشته شده توسط بوقلمون های ماده نطفه دار بوده و قابل جوجه کشی خواهند بود.

بوقلمون های ماده
بوقلمون های ماده

در ادامه فرایند جوجه کشی طبیعی شما باید مکانی آرام و خلوت را برای بوقلمون ها لحاظ کنید. خوب است بدانید که مدت زمان جوجه کشی از بوقلمون حدود ۲۹ روز به طول انجامیده و شما در این مدت می بایست بوقلمون ماده را به بهترین شکل ممکن تغذیه کنید. باید بدانید که بوقلمون های ماده مادران خوبی برای فرزندان شان نیستند و گاهی پیش آمده که بوقلمون ماده از روی تخم بلند شده و دیگر بر روی آن نخوابیده است! به همین دلیل پیشنهاد میکنیم تا جای ممکن از بلند شدن پرنده به دلیل خوردن آب و دان جلوگیری کرده و تغذیه آنها را در کنارشان قرار دهید.

بعد از به دنیا آمدن جوجه ها شما میتوانید تغذیه استارتر به آنها بدهید. جوجه های متولد شده بوقلمون معمولاً رشد سریعی داشته و نسبت به سایر طیور سریع تر به بلوغ میرسند.

جوجه کشی طبیعی بوقلمون
جوجه کشی طبیعی بوقلمون

جوجه کشی مصنوعی بوقلمون

در روش جوجه کشی مصنوعی شما باید از یکعدد دستگاه جوجه کشی برای جوجه کشی از تخم های نطفه دار بوقلمون بهره ببرید. در این روش نیازی به وجود مرغ مادر نبوده و افراد معمولاً با تهیه تخم نطفه دار بوقلمون نسبت به جوجه کشی از این پرنده اقدام میکنند. برخی افراد نیز که خود دارای فارم پرورشی بوقلمون هستند ، از تخم های نطفه دار خود برای جوجه کشی استفاده میکنند. استفاده از دستگاه جوجه کشی سبب میشود تا محدودیت های موجود در روش جوجه کشی طبیعی از میان برداشته شود. برای نمونه در جوجه کشی طبیعی هنگامی که بوقلمون ماده کُرچ شد دیگر تخمگذاری نمیکند و این به ضرر مرغدار است. این موضوع سبب میشود که حتی پرورش دهندگان بوقلمون نیز استفاده از ماشین جوجه کشی را ارجع تر از روش جوجه کشی طبیعی بدانند.

جوجه کشی مصنوعی بوقلمون
جوجه کشی مصنوعی بوقلمون

برای جوجه کشی از تخم بوقلمون به کمک ماشین جوجه کشی می بایست ابتدا از تمیز بودن محفظه دستگاه خود مطمئن شوید. سپس تخم های نطفه دار را داخل دستگاه قرار داده و دما و رطوبت آن را تنظیم کنید. در این روش جوجه کشی نیز بوقلمون ها طی ۲۹ روز به جوجه تبدیل میشوند. در طی فرایند ، شما می بایست مسائلی مانند نطفه سنجی تخم ها و یا تنظیم دستگاه به شرایط هَچ در زمان مقرر را انجام دهید. تمامی این موارد در دفترچه راهنمای جوجه کشی محصول خریداری شده نگاشته شده و پیشنهاد ما این است که پس از مطالعه دفترچه راهنمای جوجه کشی ، نسبت به جوجه کشی مصنوعی از تخم بوقلمون ها اقدام کنید.

مطالب آموزشی مشابه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *