همه محصولات

آموزش نطفه سنجی و نور بینی تخم نطفه دار

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
در هنگام انجام فرایند جوجه کشی از تخم نطفه دار می بایست در روز هفتم نسبت به بررسی نطفه دار بودن تخم اقدام کرد. به انجام دادن این کار اصطلاحاً نوربینی ، نطفه سنجی و یا کندلینگ تخم نطفه دار میگویند. نوربینی تخم نطفه دار به این دلیل انجام میشود تا تخم های بدون نطفه از فرایند جوجه کشی حذف شوند در این مطلب از سایت ما آموزش کامل نطفه سنجی تخم نطفه دار را برای شما آموزش داده ایم. برای اجرای این آموزش ادامه مطلب را مطالعه کنید.
آموزش نطفه سنجی تخم نطفه دار

نطفه سنجی تخم به چه دلیلی انجام میشود؟

نطفه سنجی تخم به دلایل مختلفی انجام میشود. برای نمونه در طی فرایند نطفه سنجی معلوم میشود که تخم از قابلیت جوجه شدن برخوردار است یا خیر. در صورتیکه انجام عملیات نوربینی در طی فرایند جوجه کشی انجام نشود تخم های نطفه دار بدون نطفه به مرور زمان گندیده شده و سایر تخم های سالم را نیز آلوده میکند. علاوه بر این احتمال ترکیدن تخم نطفه دار در حین فرایند جوجه کشی نیز وجود دارد. به همین علت این کار باید در زمان اصولی و به شکل صحیح انجام شود.

 

زمان مناسب برای نطفه سنجی تخم های نطفه دار چه موقع است؟

بهترین زمان انجام فرایند نوربینی تخم در روزهای هفتم و چهاردهم است. در این زمان شما می بایست تخم ها را نوربینی کرده و از رشد جنین اطمینان حاصل کنید. در صورتیکه تخم نطفه دار باشد شما در روز هفتم میتوانید رگه های خونی را در درون تخم مشاهده کنید. در روز چهاردهم که فرایند جوجه کشی پیشرفت چشمگیری کرده ، شما میتوانید در زمان نطفه سنجی اجزای جنین را نیز مشاهده کنید.

تخم دارای نطفه
تخم دارای نطفه

روش انجام نوربینی یا همان نطفه سنجی

برای انجام فرایند نوربینی ، ابتدا دمای محیط را به دمای ۳۲ الی ۳۴ درجه برسانید. رطوبت محیط نیز باید بصورت کنترل شده به میزان ۶۰٪ تنظیم شود. برای تامین دمای محیط پیشنهاد میکنیم تا با یک عدد دماسنج و بخاری دمای محیط را افزایش داده و آن را کنترل کنید. سپس به کمک رطوبت ساز التراسونیک رطوبت محیط را به میزان ۶۰ درصد برسانید. پس از تامین دما و رطوبت ، تخم ها را تک به تک از داخل دستگاه جوجه کشی برداشته و آنها را در مقابل منبع نوری قرار دهید. با قرار گیری تخم نطفه دار در مقابل منبع نوری دو حالت اتفاق خواهد افتاد :

 

الف. تخم بطور کامل روشن شده و درون آن هیچ چیزی پیدا نیست

در این حالت تخم بدون نطفه بوده و می بایست از چرخه جوجه کشی حذف شود. همانطور که در ابتدا نیز بدان اشاره شد حذف کردن تخم های بدون نطفه یک موضوع حیاتی در فرایند جوجه کشی است.

 

ب. در تخم نطفه دار آثار هاله و سیاهی وجود دارد

تخم هایی که درون آنها تاریک بوده و آثار رگ های خونی در آنها پیداست ، تخم های نطفه دار سالم بوده و می بایست بلافاصله داخل ماشین جوجه کشی قرار داده شوند.

بهترین ابزار برای نطفه سنجی تخم ها چه لوازمی است؟

شما برای انجام این پروسه نیاز به نطفه سنج خواهید داشت. در صورتی که امکان استفاده از دستگاه نطفه سنج برایتان مقدور نبود میتوانید از لامپ های موجود بر روی گوشی های تلفن همراه برای نطفه سنجی استفاده کنید.

 

در صورت عدم انجام نطفه سنجی چه عواقبی در پی خواهد داشت؟

در صورتیکه شما در طول فرایند جوجه کشی ، تخم های نطفه دار را نطفه سنجی نکنید تخم های بدون نطفه به مرور زمان گندیده شده و از خود گاز ترشح خواهند کرد. این گاز داخل ماشین جوجه کشی پخش شده و سبب خفه شدن نطفه های درون تخم خواهد شد.

مطالب آموزشی مشابه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *