همه محصولات

آموزش جوجه کشی فنچ بصورت صفر تا صد

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
فنچ از نمونه پرندگانی است که نگهداری از آن در بین خانواده های ایرانی بسیار مرسوم می باشد. همچنین فنچ ها در انواع مغازه ها مانند آرایشگاه های سنتی ، کافه ها و... نگهداری شده و میتوان گفت پرورش این پرنده حتی از پرندگان اهلی مانند عروس هلندی نیز بیشتر می باشد. در بسیاری از مواقع پرورش دهنده پرنده تخم نطفه دار این پرنده را تولید کرده و علاقه مند به جوجه کشی از تخم نطفه دار فنچ می باشد. در این مطلب از سایت ما آموزش جوجه کشی فنچ را برای شما تدارک دیده ایم. برای دانستن این موضوع ادامه مطلب را مطالعه کنید.
آموزش جوجه کشی فنچ

همانطور که میدانید جوجه کشی از هر نوع پرنده به دو صورت انجام میشود ؛ نخست به روش جوجه کشی طبیعی و در روش بعدی به شیوه جوجه کشی مصنوعی. هر کدام از این روش ها مزایا و معایب مربوط به خود را دارند. در شیوه طبیعی خود پرنده ها فرایند جوجه کشی از تخم نطفه دار را انجام داده و در روش مصنوعی به کمک یک دستگاه جوجه کشی میتوان از تخم فنچ ها جوجه کشی کرد.

جوجه کشی فنچ به روش طبیعی

در روش جوجه کشی فنچ همانطور که گفته شد فرایند جوجه کشی توسط پرنده مادر انجام میشود. عموماً فنچ ماده در هر بار جفتگیری اقدام به تولید سه الی دوازده عدد تخم میکند. فرایند جوجه کشی طبیعی از فنچ ها بدینصورت است که پرنده ماده بعد از به حد نصاب رسیدن تعداد تخم ها ، کرچ شده و بر روی تخم ها میخوابد. در این زمان شما می بایست تغذیه پرنده را تامین کرده و انواع مواد غذایی کامل ، مقوی و کلسیم دار در اختیار پرنده نر و ماده قرار دهید. با گذشت حدود چهارده روز از زمان کرچ شدن فنچ ماده ، تخم های نطفه دار تبدیل به جوجه شده و در این زمان فنچ ماده نسبت به نگهداری و تغذیه جوجه ها اقدام خواهد کرد.

همانطور که متوجه شدید برای انجام فرایند جوجه کشی طبیعی فنچ نیازی به کار خاصی نبوده و تنها کاری که پرورش دهنده می بایست انجام دهد ، رعایت تغذیه اصولی فنچ نر و ماده می باشد.

جوجه کشی طبیعی فنچ
جوجه کشی طبیعی فنچ

جوجه کشی فنچ به روش مصنوعی

در روش جوجه کشی مصنوعی فنچ پرورش دهنده از یکعدد ماشین جوجه کشی برای جوجه گیری از تخم فنچ ها بهره می برد. عموماً جوجه کشی از تخم نطفه دار فنچ توسط ایزی باتور ۶ و یا داتیکس ۵ انجام شده و راندمان جوجه دهی این دستگاه ها نسبت به سایر ماشین های جوجه کشی بیشتر می باشد.

یکی از خصوصیاتی که جوجه کشی مصنوعی از آن بهره مند است امکان تولید بی وقفه تخم نطفه دار توسط فنچ های ماده می باشد. در واقع در فصل تخمگذاری فنچ همانطور که اشاره شد فنچ ماده نسبت به تخمگذاری سه الی دوازده عدد تخم نطفه دار میکند. اگر شما در حین تخمگذاری تخم ها را از زیر فنچ ماده بردارید ، پرنده بیشتر از میزان یاد شده تخمگذاری خواهد کرد! در واقع رو پرنده نر و ماده در صورت کاهش تخم های نطفه دار جفتگیری بیشتری انجام داده و تولید تخم منظم تری خواهند داشت.

دومین خصوصیتی که جوجه کشی مصنوعی فنچ را توجیه پذیر میکند عدم وابستگی به فنچ بالغ می باشد. در واقع اگر شما هیچ گونه فنچ نر و ماده آماده جفتگیری در اختیار نداشته باشید میتوانید با خرید تخم نطفه دار از فروشگاه های عرضه تخم نطفه دار نسبت به جوجه کشی از پرنده اقدام کنید. پیشنهاد میشود قبل از خرید تخم فنچ مقاله راهنمای خرید تخم نطفه دار را مطالعه کنید.

فنچ متولد شده به روش مصنوعی
فنچ متولد شده به روش مصنوعی

برای جوجه کشی از تخم نطفه دار فنچ به کمک دستگاه جوجه کشی ، شما میبایست اطلاعات دقیقی در مورد میزان دما و رطوبت تخم نطفه دار فنچ داشته باشید. پیش تر ما دما و رطوبت تمامی پرندگان را در این بخش قرار داده ایم. دما و رطوبت مناسب برای جوجه کشی از تخم فنچ در دوره ستر و هچر به ترتیب ۳۷٫۵ و ۳۷٫۲ درجه سانتیگراد بوده و رطوبت مناسب جوجه کشی از این پرنده نیز در حدود ۶۰ درصد می باشد. همچنین طول مدت دوره جوجه کشی فنچ حدود ۱۴ روز بوده که یازده روز آن دوره ستر بوده و سه روز آخر دوره هَچ می باشد. توجه به تنظیم دما و رطوبت ماشین جوجه کشی یکی از موارد بسیار مهم جوجه کشی فنچ بوده و در صورت عدم دقت به آن جوجه های تولید شده یا بسیار ضعیف بوده و یا در تخم قبل از تولد تلف خواهند شد.

پس از تنظیم دما و رطوبت ، تخم های فنچ را داخل ماشین جوجه کشی قرار داده و آن را روشن کنید. عموماً در ماشین های جوجه کشی امروزی فرآیند تنظیم دما و رطوبت و چرخش تخم های نطفه دار بصورت اتوماتیک انجام گرفته و تنها کاری که پرورش دهنده می بایست انجام دهد ، تامین رطوبت ماشین جوجه کشی می باشد.

در صورتیکه هر گونه سوالی در مورد جوجه کشی از فنچ دارید خوشحال میشویم آن را از طریق کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب آموزشی مشابه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *