همه محصولات

سود جوجه کشی و پرورش طیور چقدر است؟ [ بروزرسانی ۱۴۰۲ ]

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
بسیاری از افرادی که قصد ورود به بازار پرورش طیور را دارند همواره با این سوال مواجه میشوند که سود جوجه کشی و پرورش انواع طیور مانند مرغ ، بلدرچین ، بوقلمون ، غاز و... چقدر است؟ در واقع این سوال چالش بر انگیز سبب میشود تا اغلب علاقه مندان در شروع این شغل همواره دچار تردید شوند. در بسیاری از مواقع افراد به دلیل اینکه پاسخ مناسبی به این سوال پیدا نمیکنند به کل قید ورود به این شغل را به کل زده و برخی نیز به دلیل کمبود دانش با ضرر و زیان از آن خارج میشوند. اما آیا پرورش طیور سود ده نبوده و یا اینکه در صورت انجام صحیح این کار میتوان به سود دهی رسید؟ در کل سود جوجه کشی و پرورش طیور چقدر است؟ در این مطلب از سایت ما به این پرسش اساسی پاسخ خواهیم داد. بدین منظور ادامه مطلب را مطالعه کنید.
سود جوجه کشی و پرورش طیور چقدر است؟

برای دریافت نتیجه بهتر این موضوع باید این را دانست که سود جوجه کشی پرنده ای با پرنده یکدیگر فرق میکند. برای مثال افرادی هستند که هدف آنها از انجام جوجه کشی ، کسب درآمد از فروش پرنده های زینتی است. برخی نیز هدف آنها از انجام این کار فروش گوشت ، تخم و حتی پرنده بالغ زنده می باشد. در ادامه به برخی از پرندگانی اشاره میکنیم که پرورش آنها سود مناسبی برای پرورش دهنده به همراه داشته و برخی نیز پرورش آنها « احتمالاً » سود مناسبی برای پرورش دهنده به همراه نخواهد آورد.

آیا پرورش و تکثیر پرندگان زینتی سود ده است؟

پرورش انواع پرنده زینتی قطعاً یکی از سود ده ترین کارها می باشد. طی یکی از صحبت های ما با یکی از افراد فعال در حوزه پرورش پرنده زینتی ، ایشان حتی مایل به فروش تخم نطفه دار پرنده های زینتی خود نبوده و دلیل آن را سود بیشتر و سرشار فروش جوجه های یکروزه حاصل از فروش جوجه های بالغ عنوان کرد. بدون هیچ گونه شکی سود جوجه کشی و پرورش پرنده های زینتی بسیار مطلوب بوده و در صورت بزرگ کردن گله و رسیده گی به پرندگان زینتی میتوان درآمد زیادی از این حوزه کسب کرد. 

در چه صورتی در پرورش پرندگان زینتی با شکست مواجه میشویم؟

به قطع شروع پرورش پرنده زینتی در ابتدای کار با مخاطراتی همراه است. برای نمونه پیشنهاد ما این است که از جفت برای تولید تخم نطفه دار استفاده کرده و تا جای ممکن تخم نطفه دار پرنده زینتی را از وبسایت های اینترنتی خریداری نکنید. بلخصوص خرید تخم های نطفه دار پرندگان زینتی گران قیمت مانند تخم نطفه دار کاسکو از وبسایت های اینترنتی توصیه نمیشود. دلیل این موضوع در ابتدا برای شما ذکر شد. عموماً افرادی که فعال در حوزه پرورش پرندگان زینتی هستند خود به کمک دستگاه جوجه کشی نسبت به جوجه کشی از پرندگان خود اقدام کرده و جوجه های آنها را با چندین برابر بالاتر از تخم نطفه دار به فروش میرسانند ؛ بنابرین دلیلی برای فروش تخم نطفه دار نمی بینند.

پیشنهاد ما همانطور که پیشتر نیز اشاره شد ، این است که شما از یک جفت پرنده زینتی برای تولید تخم نطفه دار استفاده کرده و از این طریق تخم نطفه دار بدست آورید. مطمئناً با افزایش تعداد جوجه های کاسکو و تکثیر آنها سود سرشاری را به دست خواهید آورد.

پیشنهاد میکنیم در صورتی که به خرید تخم نطفه دار اسرار دارید آنها را از فروشگاه های فیزیکی تهیه کنید. ذکر این نکته ضروری بوده که تخم نطفه دار پرندگان زینتی ارزان قیمت تر مانند طوطی برزیلی ، قناری ، عروس هلندی و… را به راحتی میتوان در بازار پیدا کرد ، تنها شرط موفقیت در این کار این است که تخم ها می بایست از فروشگاه های فیزیکی بصورت حضوری تهیه گردد. ( راهنمای خرید تخم نطفه دار )

سود جوجه کشی مرغ و بلدرچین
سود جوجه کشی مرغ و بلدرچین

آیا تکثیر و پرورش مرغ و بلدرچین سود ده است؟

بطور قطع میتوان گفت در صورتی که جا و مکان مناسب پرورشی در اختیار داشته باشید ، پرورش مرغ جزء سود ده ترین کار ها به شمار میرود. سود جوجه کشی مرغ در واقع این است که شما میتوانید گوشت و تخم پرنده را در بازار عرضه کرده و حتی تخم نطفه دار آن را نیز به فروش برسانید. در واقع گوشت مرغ در بازار در میان سایر پرندگان بیشترین کشش را داشته و به راحتی میتوان گوشت و تخم پرنده ها را در بازار به فروش رساند. بلدرچین نیز همانند مرغ بازار مناسبی داشته و مطمئناً جوجه کشی از این پرنده سود خوبی را برای پرورش دهنده به همراه دارد. تخم بلدرچین در میان سایر تخم ها خاصیت بسیار بالایی داشته از این رو با نام بمب ویتامین نیز شناخته میشود. عرضه گوشت مرغ و بلدرچین میتواند به سادگی از طریق کشتارگاه ها انجام شده و تخم آنها نیز از طریق سوپرمارکت ها انجام شود.

در چه صورتی در پرورش مرغ و بلدرچین با شکست مواجه میشویم؟

یکی از مهمترین دلایل شکست در راه اندازی کسب و کار پرورش مرغ و بلدرچین ، عدم تامین مکان مناسب پرورشی می باشد. مرغ ها می بایست در مکان مناسب و به دور از استرس و بیماری نگهداری شده و تامین دان آنها به بهترین شکل انجام شود. در بسیاری از مواقع و در صورت عدم توجه پرورش دهنده ، گله های نگهداری شده ممکن است به مشکلاتی مانند کالیبالیسم دچار شده و کل مرغ ها را درگیر به خود کند. از این رو دقت به محل نگهداری مرغان ، فضای نگهداری و رعایت بهداشت یکی از مسائل بسیار مهم بوده و در صورت رعایت نکردن این موارد قطعاً ورشکستگی نصیب مرغدار و پرورش دهنده خواهد شد. بلدرچین نیز همانند مرغ بوده با این تفاوت که روش نگهداری آن مقداری آسان تر می باشد. در واقع بلدرچین ها را میتوان در قفس های طبقه بخصوصی نگهداری کرده و مشکلاتی نظیر بیماری ها را در آنها کنترل کرد.

سود جوجه کشی غاز و اردک
سود جوجه کشی غاز و اردک

آیا تکثیر و پرورش پرندگانی مانند غاز ، اردک ، شترمرغ سود ده است؟

سایر پرندگان مانند غاز ، اردک و حتی شترمرغ نیز میتوانند سود ده باشند ؛ به شرطی که بازار فروش آنها در شهر پرورش دهنده فراهم باشد. در اغلب مواقع فروش گوشت غاز در یک شهر به سختی انجام شده اما در شهر دیگر رونق فروش مناسبی دارد. از این رو در زمان پرورش و جوجه کشی سایر پرندگان همانطور که گفته شد می بایست محل پرورش آنها توجه کافی شود ؛ در غیر اینصورت مطمئناً سود مکفی برای پرورش دهنده ایجاد نخواهند کرد.

مطالب آموزشی مشابه
انتشار : 8 آذر 1402
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار : 12 آبان 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *