همه محصولات

میزان دما و رطوبت مناسب برای گلخانه و روش های تامین آن

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
یکی از مهمترین نکاتی که می بایست در گلخانه های کشت و پرورش انواع گل و گیاه دقت شود رعایت میزان دما و رطوبت محیط گلخانه است. عموماً در فصل زمستان دما و رطوبت ایده آل برای پرورش انواع گل ها و گیاهان فراهم نمیشود. در برخی از ماه های تابستان نیز به دلیل وجود بیش از حد دما ، گیاهان پرورشی به مشکلاتی مانند پژمردگی و... دچار میشوند. برای جلوگیری از وقوع انواع مشکلات دما و رطوبتی در گلخانه می بایست دما و رطوبت محیط در اعداد و ارقام صحیح تنظیم شود. در این مطلب از سایت ما اطلاعات کامل و مفصلی را در مورد دما و رطوبت گلخانه و روش های کنترل آنها برای شما درج کرده ایم که میتوانید آن را در ادامه مطالعه کنید.
دما و رطوبت مناسب گلخانه و روش تامین آن

مناسب ترین دما و رطوبت برای گلخانه های کشت سبزیجات چه مقدار است؟

همانطور که میدانید گیاهان برای رشد صحیح و اصولی به دما و رطوبت نیاز دارند. در بیشتر مواقع و در اغلب گیاهان پرورشی ، دمای گلخانه می بایست بر روی دمایی مابین ۱۶ الی ۳۵ درجه سانتیگراد تنظیم شود. صد البته این مقادیر بصورت کلی بوده و دمای گلخانه می بایست با توجه به نوع گل پرورشی روی عدد دقیق تری تنظیم شود. برای نمونه یک گلخانه گوجه فرنگی در زمان کشت در طول روز به دمای ۲۵ الی ۳۰ درجه ، در شب به دمای ۱۶ الی ۲۰ درجه و در زمان میوه دهی به دمایی در حدود ۱۸ الی ۲۴ درجه سانتی گراد نیاز دارد. معمولاً گلخانه داران و کشاورزان برای دانستن دقیق دمای گلخانه از دماسنج گلخانه بدین منظور استفاده میکنند.

در مورد رطوبت نیز اغلب گیاهان برای رشد از محدوده رطوبتی ۵۰ الی ۶۰ درصد پیروی میکنند. دوباره اگر بخواهیم در مورد گلخانه گوجه فرنگی مثال بزنیم رطوبت سالن کشت این میوه نبایست از ۵۰٪ بیشتر شود. در بسیاری از گیاهان ، کاهش رطوبت محیط از مقدار ۵۰٪ سبب ایجاد لکه های قهوه ای بر روی برگ ها شده و بالا رفتن رطوبت محیط از ۸۰٪ نیز سبب ایجاد کپک زدگی و رشد قارچ ها در ساقه گیاهان میگردد. در بیشتر مواقع برای دانستن میزان رطوبت نسبی گلخانه ، عموم گلخانه داران از رطوبت سنج گلخانه بدین منظور استفاده میکنند.

دما و رطوبت گلخانه گوجه فرنگی
دما و رطوبت گلخانه گوجه فرنگی

معرفی روش های افزایش و یا کاهش دمای گلخانه

همانطور که منازل مسکونی برای گرم شدن از بخاری استفاده میکنند ؛ گلخانه ها نیز از این قضیه مستثنی نبوده و در گلخانه های بزرگ از لوازمی مانند هیتر گلخانه و در گلخانه های خانگی از هیتر برقی برای تامین گرمایش بهره میبرند. بی شک انتخاب هر کدام از این مواد نیاز به تبحر و تخصص داشته و مواردی مانند نوع گیاه پرورشی ، دمای ایده آل سالن گلخانه ، متراژ گلخانه و… در انتخاب هیتر دخیل هستند. پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر و کامل تر در این مورد این مطلب را مطالعه کنید.

در مورد کاهش دمای گلخانه ، در اغلب گلخانه ها استفاده از سیستم پد و فن برای خنک شدن هوا رایج می باشد. روش کار بدینصورت است که دیوار گلخانه ها به پد سلولزی مجهز شده و آب بر روی پد ها جریان پیدا میکند. با کوچکترین رفت و آمد هوا ، پد های آغشته شده به آب فضای گلخانه را به کمک فن های نصب شده در داخل گلخانه خنک میکنند. فن های گلخانه با کارکرد خود علاوه بر یکنواخت شدن دما در سرتاسر گلخانه ، سبب خنک شدن دما در کل گلخانه نیز میشوند.

سنجش دمای گلخانه
سنجش دمای گلخانه

معرفی روش های افزایش و یا کاهش رطوبت گلخانه

جهت افزایش رطوبت محیط گلخانه میتوان از دستگاه رطوبت ساز گلخانه بدین منظور استفاده کرد. رطوبت ساز های گلخانه با تبدیل آب به بخار قادر هستند تا رطوبت محیط را بسته به متراژ آن تا ۹۵٪ بالا ببرند.  انتخاب یک رطوبت ساز گلخانه با توجه به متراژ گلخانه انجام میشود و شما میتوانید با مراجعه به این صفحه انواع رطوبت ساز گلخانه را مشاهده کرده و با توجه به متراژ و گیاه پرورشی ، نسبت به خرید محصول ایده آل اقدام کنید.

سنجش رطوبت گلخانه
سنجش رطوبت گلخانه

در مورد کاهش میزان رطوبت محیط میتوان گفت انجام این کار میتواند با خاموش کردن رطوبت سازهای گلخانه ، سپس روشن کردن فن های نصب شده در گلخانه به مرور زمان انجام شود. برای دانستن رطوبت دقیق رطوبت محیط نیز همانطور که پیش تر نیز اشاره شد میتوان از دستگاه های رطوبت سنج استفاده کرد.

در صورتیکه سوالی در مورد رطوبت گلخانه دارید خوشحال میشویم آن را از طریق کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب آموزشی مشابه
انتشار : 3 اسفند 1402
زمان مطالعه: 2 دقیقه
انتشار : 24 مهر 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار : 14 مرداد 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *