همه محصولات

طرز تهیه پشمک یزدی به ساده ترین روش در خانه

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
پشمک یکی از تنقلات بسیار قدیمی بوده که مصرف آن در بین نوجوانان و جوانان رواج زیادی دارد. این فراورده در واقع برای اولین بار در آمریکا تهیه شده سپس تهیه آن در کشورهای مختلف رواج یافته است. یکی از تنوع پشمک در ایران که طرفداران زیادی دارد "پشمک یزدی" بوده و همانطور که از نام آن پیداست ، مبدا تهیه و پیدایش آن شهر یزد می باشد. در این مطلب از سایت ما آموزش طرز تهیه پشمک یزدی را به شما آموزش خواهیم داد. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.
طرز تهیه پشمک یزدی در خانه

همانطور که پیش تر به این موضوع اشاره شد ، تهیه پشمک سابقه ای طولانی داشته و منشاء آن کشور آمریکا می باشد. این فراورده با ورود به کشورهای مختلف دستخوش تغییرات مختلفی قرار گرفته به طوری که هم اکنون برخی از کشورها پشمک های مخصوص به خود را دارند. یکی از این کشورها ایران بوده که مصرف پشمک یزدی در جای جای آن رواج دارد. برای تهیه پشمک یزدی از دستگاه پشمک ساز متداول نمیتوان استفاده کرد.

 

مواد تهیه پشمک یزدی

برای درست کردن پشمک یزدی در خانه موارد زیر را آماده کنید :

  • ۲٫۵ لیوان آرد
  • ۲٫۵ لیوان شکر
  • یک لیوان آب
  • یک قاشق چایخوری جوهر لیمو
  • اسانس میوه ، کاکائو یا زعفران « در صورت نیاز »

 

روش تهیه پشمک یزدی

در صورتیکه که دقت کرده باشید آرد خام بوی مخصوص به خود داشته و برای تهیه پشمک یزدی بهتر است تا این بو از این برود. بدین منظور میبایست آرد را به مدت زمان ۱۵ دقیقه در داخل ماهیتابه با حرارت متوسط تفت دهید. در هنگام گرمادهی به ماهیتابه ، آرد می بایست به هیچ وجه بوی سوختگی نگیرد چرا که در اینصورت غیر قابل استفاده خواهد شد. پس از گذشت مدت زمان ‍۱۵ دقیقه آرد تهیه شده را بر روی سینی بریزید و اجازه دهید تا خنک شود.

درست کردن پشمک یزدی در خانه
درست کردن پشمک یزدی در خانه

در حین خنک شدن آرد ، ۲٫۵ لیوان شکر و یک لیوان آب را با یکدیگر ترکیب کرده و آن را درون ظرف فلزی بریزید. سپس ظرف را بر روی اجاق گاز با حرارت ملایم قرار داده و اجازه دهید تا مایع بمدت ۲۰ دقیقه بجوشد. این شرایط میبایست به قدری ادامه پیدا کند تا مایع تبدیل به شربت غلیظ گردد. پس از غلیظ شدن مایع ، جوهر لیمو را به آن اضافه کنید و اجازه دهید مایع تا دوباره به مدت سه دقیقه جوشیده شود.

در مرحله بعد سینی کوچکی را چرب کرده و در زیر آن یخ قرار دهید. ترکیب شربت آب ، شکر و جوهر لیمو را بر روی کفی سینی بریزید و اجازه دهید تا خنک شود. در هنگام ریختن مایع سعی کنید تا آن در وسط سینی جمع شود و به کناره ها نرود. پس از خنک شدن شربت می بایست آرد را بدان اضافه کنید. . شربت خمیری شکل را به صورت حلقه فرم دهید و روی آن آرد بپاشید. هر طرف این حلقه باید به آرد آغشته شده باشد. پس از آنکه آرد را اضافه کردید، از دو طرف حلقه را بکشید و بعد ظاهر عدد ۸ انگلیسی را ایجاد کنید. پس از آن آنها را روی هم تا کرده و مجددا آرد بریزید. این کار را ۲۰ تا ۳۰ مرتبه تکرار نمایید.

پشمک یزدی تهیه شده
پشمک یزدی تهیه شده

در صورتیکه خمیر شما به حالت رشته رشته درآمد بدین معنا خواهد بود که پشمک یزدی شما آماده شده است. با توجه به نوع مواد استفاده شده در مرحله قبلی ممکن است که شما تعداد دفعات بیشتری را برای رشته رشته شدن انجام دهید. عموماً حالت رشته ای با انجام بیست الی سی بار فرایند قبلی ایجاد میشود. پس از تهیه پشمک یزدی بهتر است که آرد اضافی آن را پاک کنید تا مزه آرد بر پشمک غالب نشود. سپس میتوانید پشمک یزدی تهیه شده را مصرف کنید.

مطالب آموزشی مشابه
انتشار : 3 اسفند 1402
زمان مطالعه: 2 دقیقه
انتشار : 24 مهر 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار : 14 مرداد 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *