همه محصولات

معرفی انواع یخ و کاربردهای آنها

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
یخ ماده ای است که از انجماد آب حاصل میشود. اغلب افراد با شنیدن اسم یخ به یاد یخ های حبه ای داخل نوشیدنی ها می افتند. این در حالیست که کاربردهای یخ بسیار گسترده بوده و علاوه بر خانه ها در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند. در این مطلب از سایت ما انواع کاربردهای یخ را برای شما نام خواهیم برد. برای دانستن آنها میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.
انواع یخ کاربردهای آن

یخ ها استفاده های گسترده ای در صنایع دارند. برای نمونه کافی شاپ ها ، رستوران ها و حتی آبمیوه فروشی ها برای خنک کردن نوشیدنی های تهیه شده توسط خود از این فراورده استفاده میکنند. در ابعادی دیگر یخ در صنایعی مانند صنایع عمرانی و بتن سازی نیز کاربرد دارد. برای نمونه در پروسه تهیه یخ برای استفاده در صنایع بتن سازی ، متخصصین یخ های قالبی را به کمک دستگاه یخ خرد کن به یخ ریز تبدیل کرده و از آن برای افزایش کیفیت بتن استفاده میکنند. در ادامه اطلاعات جزئی تر در مورد تنوع یخ و مکان های استفاده به شما خواهیم داد.

 

کاربردهای یخ حبه ای

یخ حبه ای بیشترین میزان استفاده را در بین عموم مردم دارند. عموم مردم یخ های حبه ای را به کمک یخچال و یا یخساز حبه ای تهیه کرده و از آن برای خنک کردن نوشیدنی ها استفاده میکنند. این نوع یخ استفاده گسترده ای در مکان هایی مانند کافی شاپ ها ، هتل ها و رستوران ها و… دارد. علاوه بر این از یخ حبه ای برای جلوگیری از فساد برخی از مواد خوراکی نیز استفاده میشود. برای مثال برای جلوگیری از فساد رب ، برخی از افراد برای خنک نگه داشتن فراورده از یخ حبه ای استفاده میکنند.

شاید دانستن این موضوع برایتان جالب باشد که برخی از افراد از یخ برای آبیاری گلدان ها نیز استفاده میکنند! به دلیل ساختار یخ این ماده به مرور آب شده و سبب میشود تا گلها تا مدت بیشتری دسترسی به آب داشته باشند. عموماً افرادی که به مدت طولانی در منزل خود مستقر نیستند از این شیوه برای آبیاری گیاهان خود استفاده میکنند.

کاربردهای یخ حبه ای
کاربردهای یخ حبه ای

کاربردهای یخ قالبی

یخ قالبی دومین نوع از اشکال یخ بوده که از آن میتوان در مصارف مختلفی استفاده کرد. تهیه یخ قالبی به سادگی یخ حبه ای نبوده و برای تهیه آن می بایست از یخساز قالبی استفاده کرد. همانطور که پیش تر به آن اشاره شد یکی از مهمترین استفاده های یخ قالبی تهیه در هنگام تهیه بتن است. بتن برای اینکه دوام و طول عمر بیشتری داشته باشد باید دمای آن در زمان تولید کاهش پیدا کنند. از این رو افرادی که به کارهای عمرانی مشغول هستند از یخ قالبی برای افزایش کیفیت بتن استفاده میکنند.

کاربردهای یخ قالبی
کاربردهای یخ قالبی

کاربردهای یخ پودری

یخ پودری از دیگر اشکال یخ بوده که کاربرد گسترده ای در نگهداری مواد غذایی دارد. بسیاری از کشتارگاه ها برای جلوگیری از فساد گوشت زبح شده ، از یخ پودری بدین منظور استفاده میکنند. همچنین در فروشگاه های عرضه فراورده های دریایی از یخ پودری برای نگهداری طولانی مدت لاشه انواع ماهی ها استفاده میشود. برای تهیه یخ پودری میتوان از یخساز پودری بدین منظور استفاده کرده و یا قالب یخ را به پودر یخ تبدیل کرد.

کاربردهای یخ پودری
کاربردهای یخ پودری
مطالب آموزشی مشابه
انتشار : 3 اسفند 1402
زمان مطالعه: 2 دقیقه
انتشار : 24 مهر 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *