همه محصولات

معرفی سیستم گرمایش گلخانه کوچک و بزرگ + راهنمای خرید

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
با توجه به پیش رو بودن فصل سرما ، اغلب گلخانه داران با مشکل گرمایش گلخانه های خود مواجه میشوند. برای تامین گرمایش یک گلخانه ، باید از سیستم های گرمایشی بخصوصی استفاده کرد. همانند منزل مسکونی که از انواع تنوع بخاری با ظرفیت گرما دهی با توجه به مساحت استفاده میشود گلخانه نیز بدینصورت بوده و می بایست با توجه به مساحت گلخانه سیستم گرمایشی مناسب انتخاب شود. در این مطلب شما با انواع سیستم های گرمایش گلخانه آشنا خواهید شد. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.
معرفی سیستم های گرمایش گلخانه

قبل از معرفی سیستم گرمایشی برای گلخانه های کوچک و بزرگ می بایست روش صحیح انتخاب آنها را برای گلخانه خود بدانید. بدین منظور می بایست موارد مختلفی در نظر گرفته شوند. اولین مورد حائز اهمیت ، بسته بودن محیط گلخانه می باشد. در واقع گلخانه ای که محیط آن بطور کامل بسته باشد فارغ از بزرگ و کوچک بودن آن میتوان به سادگی نسبت به تامین گرمایش اقدام کرد.

دومین موضوعی که قبل از خرید هیتر گلخانه می بایست در نظر گرفته شود این است که آیا گلخانه ی مذکور از چه نوع سوخت برای تامین گرمایش محیط بهره مند است. در واقع شما برای انجام فرایند گرمایش گلخانه باید دقت کنید که به چه منابعی دسترسی دارید؟ برخی از گلخانه ها به برق شهری دسترسی داشته و به سوخت هایی نظیر گاز و گازوئیل دسترسی ندارند. برخی نیز به انواع سوخت های فسیلی و انرژی الکتریکی دسترسی دارند و میتوان از هر نوع سیستم گرمایشی در آنجا استفاده کرد.

سومین نکته و آخرین نکته در مورد انتخاب سیستم گرمایشی گلخانه ، محاسبه مقیاس گلخانه و برآورد توان و تعداد سیستم گرمایشی است. برای مثال گلخانه ای با مساحت ۲۰۰ متر مکعب نسبت به گلخانه ۲٫۰۰۰ متر مکعب به هیتر با توان کمتری نیاز دارد. در برخی از شرایط نیاز است تا بجای استفاده از یک هیتر از چندین هیتر برای گرمایش یک گلخانه استفاده شود.

 

انواع سیستم گرمایش گلخانه کوچک

در ادامه شما با انواع سیستم های گرمایشی برای گلخانه کوچک آشنا خواهید شد:

هیتر برقی

در صورتی که گلخانه شما از مقیاس کوچک تری برخوردار است میتوانید از هیتر های برقی به منظور گرمایش محیط استفاده کنید. هیترهای برقی برای تامین گرمایش یک گلخانه خانگی کوچک بهترین و در دسترس ترین گزینه بوده و به راحتی میتوان از این محصولات در گلخانه ها استفاده کرد.

نکته : به علت اینکه اغلب گیاهان حساس و زینتی در گلخانه های خانگی پرورش داده میشوند پیشنهاد ما این است که در صورت استفاده از هیترهای برقی در گلخانه خانگی به کمک یکعدد رطوبت ساز التراسونیک نسبت به تامین و افزایش رطوبت گیاهان استفاده کنید. همچنین پیشنهاد میکنیم تا مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

استفاده از هیتر برقی جهت گرمایش گلخانه
استفاده از هیتر برقی جهت گرمایش گلخانه

هیتر گازی / گازوئیلی

در صورتیکه گلخانه خانگی شما مساحت بیشتری دارد در آن مکان نمیتوان از هیتر برقی استفاده کرد. شاید با خود فکر کنید که میتوان با قرار دادن چند هیتر برقی نسبت به تامین گرمایش گلخانه خانگی کوچک خود اقدام کنید اما خوب است بدانید که محدودیت ولتاژ و جریان کاری هیترهای برقی اجازه این کار را به شما نخواهند داد. برای گلخانه هایی که وسعت بالایی دارند معمولاً از هیتر های گازی و گازوئیلی برای تامین گرمایش محیط استفاده میشود. بدین منظور شما می بایست سوخت فسیلی گاز و یا گازوئیل آماده کرده و مقیاس محیط خود را برای تعداد هیترهای مورد استفاده احتمالی برآورد کنید. عموماً در گلخانه های کوچکی که مساحت زیادی ندارند ، میتوان از یکعدد هیتر برای تامین گرمایش استفاده کرد.

استفاده از هیتر گازی گرمایش گلخانه
استفاده از هیتر گازی گرمایش گلخانه

سیستم گرمایش گلخانه بزرگ

برای تامین گرمایش گلخانه های بزرگ میتوانید از سیستم های گرمایشی زیر استفاده کنید:

جت هیتر برقی

عموماً گلخانه هایی که ابعاد وسیعی دارند دارای برق سه فاز با آمپراژ بالا بوده و در آن میتوان به راحتی از یک یا چند جت هیتر برقی استفاده کرد. در این حالت تامین گرمایش گلخانه به وسیله جت هیتر های برقی انجام شده و نیازی به استفاده های هیترهای گازی و گازوئیلی نیست.

نکته ۱ : هیچ گاه برای گرمایش گلخانه از جت هیتر های گازی و یا گازوئیلی استفاده نکنید. دلیل این موضوع آن است که این جت هیتر ها گاز مونوکسید در هوا پخش کرده که سبب خشک شدن گیاهان در کمترین زمان میشوند. حتی استفاده از جت هیتر دود کش دار نیز در گلخانه پیشنهاد نمیشود.

نکته ۲ : پیشنهاد میشود که برای تامین رطوبت گلخانه های بزرگ از انواع دستگاه رطوبت ساز گلخانه به منظور افزایش رطوبت گلخانه در حین کارکرد سیستم گرمایشی استفاده کنید.

استفاده از جت هیتر برقی برای گرمایش گلخانه
استفاده از جت هیتر برقی برای گرمایش گلخانه

هیتر گازی / گازوئیلی

اگر مساحت گلخانه شما به قدری بزرگ است که جت هیتر برقی در آن پاسخگو نیست ، میتوانید از چند عدد هیتر گازی و یا گازوئیلی برای تامین گرمایش گلخانه استفاده کنید. یکی از خصوصیاتی که هیتر های گازی و یا گازوئیلی از آن برخوردار هستند کاهش هزینه های انرژی می باشد. این حالت کمترین هزینه انرژی برای شما تحمیل خواهد شد. تنها باید تامین سوخت گاز و یا گازوئیل را در گلخانه خود در نظر بگیرید.

مطالب آموزشی مشابه
No data was found
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *