همه محصولات

دلایل جدا نشدن کره از ماست و برداشت کم کره

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
افرادی که در حرفه تولید کره مشغول به فعالیت هستند مطمئناً به مشکل راندمان کره گرفتن از ماست تاکنون برخورد کرده اند. مشکل جایی نمایان میشود که این افراد به هنگام تهیه کره از ماست برخی مواقع کره بیشتری برداشت کرده و برخی اوقات مقدار کمی کره برداشت میکنند. اما این معضل چه موقع اتفاق می افتد؟ چرا برخی از اوقات ماست کم کره میدهد؟ در این مطلب از سایت ما به تمامی این دلایل اشاره کرده ایم. برای دانستن آنها میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.
دلایل برداشت کم کره

چرا در برخی اوقات کره کم از ماست برداشت میشود؟

معمولاً کسانی که از کره گیر دستی برای کره گیری از ماست استفاده کرده و حتی کسانی که از کره گیر برقی برای کره گیری از ماست خود استفاده میکنند برخی اوقات از میزان کره برداشت شده شاکی بوده و مشکل را از دستگاه خود میبینند. اما در واقعیت تمامی تقصیرات از کره گیر نبوده و در بسیاری از مواقع مشکل برداشت کره کم از ماست از جاهای دیگر نشات میگیرد. برخی از مهمترین آنها عبارتند از :

 

استفاده از ماست کم چرب

یکی از مهمترین مواردی که سبب برداشت کم کره از کره گیر میشود استفاده از ماست کم چرب است. بدین منظور برخی از مشتریان ما برای تولید کره نسبت به خرید ماست از فروشگاه های لبنیات اقدام میکنند و مطلع نیستند که این فروشگاه ها ماست کم چرب برای خریداران عرضه میکنند. برای اینکه شما بتوانید کره بیشتری از کره گیر خود برداشت کنید حتماً می بایست از کره پرچرب برای کره گیری استفاده کنید. در صورتی که شما دامدار بوده و ماست تولید میکنید مسلما ماست اولیه تولید شده توسط شما چربی زیادی خواهد داشت. شما میتوانید از این ماست برای تهیه کره استفاده کنید. اگر شما دامدار نیستید میتوانید خرید خود را مستقیماً از دامداران انجام دهید و به هنگام خرید ماست به پر چرب بودن آن اشاره کنید.

کره جدا شده از ماست
کره جدا شده از ماست

اضافه کردن بیش از حد آب

یکی دیگر از مسبب تولید کم کره ، استفاده از مقادیر زیاد آب است. همانطور که میدانید برای ایجاد کره می بایست به هر کیلوگرم ماست میزان مشخصی لیتر بدان اضافه کرد. اگر شما بیش از حد مجاز آب به هر کیلوگرم ماست اضافه کنید کره تهیه شده کمتر از میزان استاندارد خواهد بود. پیشنهاد ما بدین منظور استفاده از یک کیلوگرم آب برای پنج کیلوگرم ماست می باشد. این نسبت تناسب باید با توجه به میزان حجم ماست لحاظ شود. برای نمونه اگر شما قصد کره گیری از صد کیلوگرم ماست را داشته باشید باید به آن به مقدار سی لیتر آب اضافه کنید.

رعایت میزان درصد آب و ماست برای افزایش راندمان کره گیری
رعایت میزان درصد آب و ماست برای افزایش راندمان کره گیری

عدم استفاده از یخ در زمان کره گیری

یکی از مواردی که باید در زمان کره گیری در نظر گرفته شود ایجاد شوک دمایی به فراورده می باشد. معمولاً ما به استفاده کنندگان از دستگاه کره گیر خود این پیشنهاد را میکنیم که بعد از ۴۰ دقیقه روشن بودن دستگاه ، آن را خاموش کرده و مقداری یخ بدان اضافه کنند. پس از اضافه کردن یخ مجدداً دستگاه را روشن کرده و دوباره تا ۲۰ دقیقه زمان برای تولید کره به دستگاه بدهند. پس از انجام این کار مشاهده خواهند کرد که کره بصورت کامل و جامد بر روی محلول دوغ شناور است. در این حالت شما میتوانید بالاترین میزان راندمان را از کره گیر دریافت کنید.

عدم استفاده از یخ در زمان کره گیری
عدم استفاده از یخ در زمان کره گیری

کم بودن مدت زمان کره گیری

برخی از افراد انتظار دارند که به کمک کره گیر در کمترین زمان ممکن نسبت به تولید کره اقدام کنند. در نظر داشته باشید که با توجه مدت زمان استاندارد برای کره گرفتن از ماست حدود ۶۰ دقیقه بوده و در کمتر از این زمان کره کمتری را به شما خواهد داد.

استفاده از کره گیر غیراستاندارد

در سال های اخیر و افزایش تولیدات زیر پله ای در صنایع مختلف ، دستگاه های کره گیری نیز دستخوش تغییرات شده اند. در ایران برخی از افراد به ظاهر تولید کننده ، دستگاه های کهنه شور را به جای دستگاه کره گیر به مردم به فروش میرسانند. به علت اینکه در ظاهر تفاوت خاصی در بین کهنه شور و دستگاه کره گیر وجود ندارد خریداران نسبت به تهیه این گونه محصولات که ارزان قیمت نیز هستند می نمایند و از دستگاه خریداری شده کره زیادی برداشت نمیکنند ؛ چرا که در باطن تفاوت های زیادی در عملکرد و ساختار این نوع محصولات وجود دارد. یکی از مسائلی که خریداران در هنگام تهیه این محصولات باید توجه کنند این است که در دستگاه کهنه شور ، پروانه بسیار کوچکی در بخش انتهای دستگاه وجود دارد که توان کره گیری از ماست که وزن بالا به خود اختصاص میدهد ندارد. از این رو به وسیله این نوع محصولات نمیتوان کره زیادی برداشت کرد.

پروانه
پروانه

حتی در صورتی که شما بتوانید در چند دوره از این نوع محصولات کره برداشت کنید ؛ متاسفانه به علت ضعف بالای قدرت موتور این محصولات ، دستگاه عمر زیادی برای شما نخواهد داشت. تصور کنید یکعدد کهنه شور توان شستن چند عدد لباس را دارد که شما تمام ظرفیت آن را با ماست و آب و یخ پر میکنید؟

نظرات کاربران وبسایت

2 پاسخ

  1. امیری گفت:

    با سلام استفاده کردن از یخ خیلی روی کره گرفتن مفید هست من قبلاً این کار رو انجام نمیدادم. بعد از خواندن مطلب شما و با انجام این کار کره خیلی خوبی برداشت کردم ❤️

    1. مدیر سایت گفت:

      موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *