همه محصولات

استفاده از یک نوع شیردوش برای شیردوشی از احشام مختلف

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
عموماً افرادی که قصد تهیه شیردوش دارند این سوال برایشان پیش می آید که آیا میتوان از یک نوع شیردوش برای شیردوشی از احشام مختلف استفاده کرد و یا خیر. در بسیاری از موارد قصد انجام این کار توسط افراد ، کاهش هزینه کرد تهیه محصولات شیردوشی می باشد. در این مطلب از سایت ما به این موضوع اشاره خواهیم کرد که آیا با داشتن یک شیردوش میتوان از احشام مختلف شیردوشی کرد و یا خیر. برای دانستن این موضوع ادامه مطلب را مطالعه کنید.
یک نوع شیردوش و احشام مختلف

عموماً افرادی که نسبت به پرورش احشام اقدام میکنند در گله خود انواع چارپایان مختلف مانند گوسفند ، بز و گاو را نگهداری میکنند. این افراد در زمان تهیه محصولات شیردوشی این موضوع برایشان پیش می آید که آیا میتوان از یک نوع دستگاه برای شیردوشی تمامی حیوانات استفاده کرد یا خیر. جواب این موضوع روشن است ؛ خیر! دلایلی که امکان استفاده از یک شیردوش برای احشام مختلف منتفی میکنند عبارتند از :

یک نوع پولساتور و سه نوع دام

عموماً دستگاه های شیردوشی از پولساتور در ساختار خود استفاده میکنند. کارکرد پولساتور بدینصورت است که با ایجاد ضربان ، فرایند شیردوشی را برای دام طبیعی تر جلوه میدهد. همانطور که میدانید ، ضربان نوزادان احشام با یکدیگر متفاوت بوده و در یکی ضربان سریع تر زده شده و در برخی به کندی انجام میشود. یکی از دلایلی که امکان استفاده از شیردوش گاو را برای بز امکان پذیر نمیکند تفاوت در پولساتور دو محصول می باشد. در صورتیکه از پولساتور شیردوش گاو برای بز استفاده شود ، به دلیل اینکه سرعت انجام فرایند نبض زنی توسط پولساتور با بز متفاوت است ، فرایند شیردوشی با اختلال مواجه خواهد شد.

پولساتور
پولساتور

تفاوت در سایز پستان های دام

این موضوع یکی دیگر از مهم ترین دلایل عدم امکان استفاده از شیردوش حیوانی خاص در دام های دیگر است. مطمئناً به این موضوع آگاه هستید که سایز پستان گاو ، گوسفند و بز با یکدیگر برابر نیست. از این رو عملاً امکان استفاده از شیردوش بز برای گاو و یا گوسفند امکانپذیر نیست.

تفاوت سایز پستان گاو و بز
تفاوت سایز پستان گاو و بز

توجه کنید موضوع فوق برای شیردوش های دستی نیز صحت دارد. در واقع به کمک شیردوش دستی گاوی نمیتوان از گوسفند و بز شیردوشی کرده و می بایست دستگاه مخصوص به همان حیوان خریداری شود. البته استثنائاً در این روش میتوان با خرید سری های جداگانه نسبت به شیردوشی از سایر احشام اقدام کرد. برای نمونه شما با خرید گاو دوش دستی خانگی و تهیه سری جداگانه بز میتوانید با یک محصول نسبت به شیردوشی از بز نیز اقدام کنید.

دو مورد نامبرده مهمترین موضوعاتی هستند که امکان استفاده از یک نوع شیردوش برای احشام مختلف را تقریباً غیرممکن میکند. در صورت داشتن هر گونه سوال در این زمینه میتوانید آن را از طریق کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب آموزشی مشابه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *