همه محصولات

معرفی لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای پرورش بز

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
پرورش بز یکی از کارهایی است که اثر افراد در روستاها دست به آن میزنند. بی دلیل هم نیست ، چرا که پرورش و نگهداری بز یکی از منابع کسب درآمد ایده آل بوده و افرادی که نسبت به پرورش بز اقدام میکنند میتوانند به طرق مختلف از این حیوان کسب درآمد کنند. فروش شیر ، گوشت ، پوست بز و... برخی از متداول ترین راه ها برای کسب درآمد از پرورش این حیوان می باشد. در این مطلب از سایت ما تمامی لوازم پرورش مورد نیاز را برایتان لیست خواهیم کرد. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.
لوازم و تجهیزات پرورش بز

لوازم مورد نیاز برای پرورش بز

برای پرورش بز ، شما به لوازم و تجهیزات زیر نیاز خواهید داشت :

آخور

آخور یکی از اساسی ترین لوازم برای پرورش بز است. تمامی خوراکی که چارپایان از آن تغذیه میشوند در آخور ریخته شده و برای پرورش هر نوع چارپا « فارغ از نوع آن » به آخور نیاز است. آخور عموماً به دو صورت یک طرفه و دو طرفه ساخته میشود و از مصالحی مانند بتن ، آجر ، چوب ، آهن و… در ساختار آنها استفاده میگردد. عموماً آخور بز دارای ارتفاعی به اندازه ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر از کف زمین بوده و خوراک دام به داخل آخور ریخته میشود. معمولاً پرورش دهندگان احشام برای دسترس پذیر تر بودن ، آخور ها را در وسط آغل احداث میکنند.

آخور
آخور

آبشخور

آبشخور نیز کاربردی مشابه آخور را داشته با این تفاوت که درون آبشخور ، آب مصرفی بز ریخته میشود. عموماً هر راس بز روزانه در حدود ۵ الی ۱۰ لیتر آب مصرف میکند که این آب پیش تر در آبشخور ریخته میشود. آبشخور ها هم مانند آخور ساختار یک طرفه و دو طرفه داشته و ارتفاع آن نیز با آخور برابر است. دقت کنید که آبشخور می بایست در فاصله مناسبی از آخور قرار داده شود تا آب با خوراک دام آلوده نگردد. دانستن این موضوع نیز بسیار مهم است که آب آبشخور می بایست طی فاصله زمانی معینی تعویض شود. بدین منظور دامداران در زیر آبشخور سوراخی ایجاد میکنند و از این طریق ، در فواصل معین نسبت به پر کردن آبشخور با آب تازه اقدام میکنند.

آبشخور
آبشخور

شیر دوش

هر بز پس از زایمان تا ده ماه شیر میدهد. میزان شیردهی بز ها در این دوره در حدود سه الی چهار کیلوگرم می باشد. برای انجام ساده تر و سریع تر فرایند شیردوشی میتوان از شیردوش بز بدین منظور استفاده کرد. این محصولات در دو نوع شیردوش برقی و بز دوش دستی موجود بوده و کاربردهای گسترده ای در فارم های پرورش بز دارند.

شیردوش
شیردوش

ترازو

عموماً پرورش دهندگان احشام برای اطلاع از مقدار وزن بز های در حال رشد ، از ترازو بدین منظور استفاده میکنند. داشتن ترازو سبب میشود تا شما بتوانید بز های پروار شده را از بز های در حال رشد تشخیص دهید.

 

آسیاب ، میکسر و بالابر

آسیاب میکسر و بالابر برای تهیه غلات مورد استفاده در بز ها مورد استفاده قرار میگیرد. آسیاب در واقع برای خرد کردن غلات مورد استفاده قرار گرفته ، میکسر برای میکس کردن و ترکیب کردن انواع کنسانتره مانند ذرت ، جو ، کنجاله ها و… استفاده شده و بالابر برای انتقال جیره به داخل آسیاب و میکسر کاربرد دارد.

آسیاب میکسر بالابر
آسیاب میکسر بالابر

علوفه خرد کن

برای خرد کردن انواع علوفه تر و خشک دام از علوفه خرد کن استفاده میشود. علوفه خرد کن یکی دیگر از الزامات واحدهای پرورش بز بوده و وجود آن در دامداری ها بسیار کاربردی می باشد.

مطالب آموزشی مشابه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *