همه محصولات

راهنمای تهیه کره حیوانی از ماست

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
کره از نمونه فراورده های لبنی پر مصرف در میان ایرانیان بوده و مطمئناً شما نیز به خواص بیشمار این فراورده لبنی واقف هستید. قبلاً ما مقاله ای مفصل در مورد معرفی خواص و خصوصیات کره حیوانی + مضرات مصرف بی رویه در داخل سایت قرار داده ایم ؛ به همین علت در این مطلب ما هیچ سخنی در مورد خصوصیات و فواید این فراورده ارزشمند بر زبان نمی آوریم. این مطلب در واقع با محوریت آموزش تهیه کره حیوانی از ماست بوده و شما با مطالعه آن خواهید توانست به وسیله ماست پر چرب کره حیوانی تولید کنید. برای مشاهده آموزش ادامه مطلب را مطالعه کنید.
تهیه کره از ماست

روش تهیه کره از ماست

برای تهیه کره از ماست روش های مختلفی وجود دارد. با این حال دو نوع روش تهیه کره به روش سنتی و روش مدرن امروزه بیشتر مرسوم بوده که هر دو روش در زیر بصورت کامل توضیح داده شده اند:

 

تهیه کره از ماست به کمک مشک « روش سنتی »

یکی از روش هایی که برای تهیه کره از ماست از قدیم الایام مورد استفاده میگیرد استفاده از مشک است. بدینصورت که در زمان های قدیم برای گرفتن کره مقداری ماست بهمراه آب را داخل مشک میریختند و آن را آنقدر تکان میدادند تا ماست بر روی مایع شناور میشد و پس از آن کره خالص را بر میداشتند. مطمئناً انجام چنین کاری نیازمند قدرت ، استقامت و زمان زیادی بوده و انجام دادن آن از دست هر کسی بر نمی آمد. امروزه مشک های دستی همچنان وجود داشته و روستاییان و عشایر از آن برای تهیه کره استفاده میکنند. در تصویر زیر یک نمونه از مشک های دستی را مشاهده میکنید :

مشک قدیمی
مشک قدیمی

تهیه کره از ماست به کمک کره گیر

در این شیوه برای تولید کره از ماست از دستگاه کره گیر استفاده می شود. به دلیل اینکه امروزه مردم به زندگی آپارتمانی رو آورده اند و دیگر کسی از روش های سنتی برای تهیه کره استفاده نمیکند ما روش تهیه کره با استفاده از دستگاه های کره گیر را برایتان آموزش خواهیم داد.

 

الف. تهیه ماست پر چرب

در مرحله اول می بایست ماست پر چرب آماده کنید. در نظر داشته باشید که چربی ماست رابطه مستقیمی با مقدار برداشت کره داشته و هر چه قدر ماست شما پر چرب تر باشد کره بیشتری نصیبتان خواهد شد. دومین چیزی که می بایست بدان دقت کنید عدم تداخل ماست دو گونه حیوان برای کره گیریست. به زبانی دیگر شما نبایست برای مثال ماست گاو و گوسفند را با یکدیگر ترکیب کنید چرا که کره تهیه شده بسیار بد مزه خواهد بود.

ماست پرچرب
ماست پرچرب

ب. آماده کردن کره گیر

در مرحله دوم کره گیر خود را ضدعفونی کرده و آن را آماده به کار کنید. در نظر داشته باشید که یک کره گیر استاندارد می بایست از بدنه و قطعات استیل ساخته شده باشد تا بر سلامتی انسان تاثیر منفی نگدارد. پس از آماده سازی محصول می بایست به مقدار مورد نیاز ماست پر چرب داخل دستگاه ریخته و به اندازه یک پنجم آن آب خنک داخل محفظه کره ساز ریخته شود. پیشنهاد ما این است که برای نتیجه گیری سریعتر چند کیلوگرم یخ حبه ای نیز داخل محفظه دستگاه بریزید.

 

ج. روشن کردن محصول

پس از انجام تمامی موارد ذکر شده در بالا محصول خود را روشن کنید. با روشن کردن دستگاه فرایند کره گیری آغاز شده و معمولاً حدود 40 دقیقه به طول خواهد انجامید. پس از گذشت این مدت زمان ، کره بر روی مایع شناور شده و میتوانید آنها را با کفگیر و یا قاشق چوبی برداشت کنید.

د. برداشت کره

پس از برداشت کره آن را داخل یک پارچه تمیز و نازک بریزید و آنقدر آن را بفشارید تا آب موجود در کره از آن خارج شود. بعد از آنکه مطمئن شدید که آب کره از آن خارج شده ؛ میتوانید آن را به همراه پارچه دور خود داخل آب و یخ قرار دهید تا سفت شده و آماده بهره برداری گردد. پس از اتمام کار شما میتوانید کره تهیه شده را برای مصارف آشپزی و یا صبحانه داخل فریزر قرار داده و بصورت طولانی مدت از آن نگهداری کنید.

نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *