همه محصولات

آموزش روش های خشک کردن توت فرنگی

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
مانند هر میوه ی دیگری ، توت فرنگی نیز قابلیت خشک شدن داشته و توت فرنگی خشک شده در بین عموم طرفداران پر پا قرصی دارد. یکی از خصوصیاتی که توت فرنگی خشک از آن بهره مند است داشتن خواص دقیقاً همانند میوه اصلی می باشد. این بدان معنیست که هیچ فرقی نمیکند که توت فرنگی تازه مصرف میکنید یا خشک ؛ هر دوی این میوه ها از مقدار ویتامین یکسان برخوردار هستند. یکی از نقاط قوتی که توت فرنگی خشک را با میوه تازه آن متمایز میکند ، قابلیت نگهداری آن تا چندین سال است. شما میتوانید در فصولی که توت فرنگی رشد میکند میوه خشک شده آن را تهیه کرده و در سایر فصول از آن استفاده کنید. در این مطلب از سایت ما نحوه و روش خشک کردن توت فرنگی را برای شما گردآوری کرده ایم. برای دانستن روش خشک کردن توت فرنگی ادامه مطلب را مطالعه کنید.
آموزش خشک کردن توت فرنگی

روش های تهیه توت فرنگی خشک

برای تولید و تهیه توت فرنگی خشک ، راه ها و روش های گوناگونی وجود دارد. برخی از این روش ها عرف بوده و چندین سال « و شاید بتوان گفت چندین دهه! » است که توسط اجداد ما اجرا میشود. علاوه بر این با توجه به آپارتمان نشینی طیف وسیعی از مردم ، روش های نوینی نیز وجود دارد که شما میتوانید با کمک آنها توت فرنگی خشک شده و چیپس توت فرنگی تهیه کنید. بارز ترین این روش ها عبارتند از :

 

خشک کردن توت فرنگی مقابل نور آفتاب

یکی از مرسوم ترین روش های خشک کردن هر میوه ای استفاده از آفتاب است. در این روش شما باید از انرژی خورشید برای خشک کردن توت فرنگی ها استفاده کنید. برای عملی کردن آن ابتدا توت فرنگی ها را برداشته و آنها را شستشو دهید. سپس آنها را خشک کرده و آبکشی کنید. در مرحله بعد باید توت فرنگی ها را در اندازه استاندارد اسلایس کرده و آنها را بر روی سینی استیل بچینید. در نظر داشته باشید که اندازه اسلایس های توت فرنگی تاثیر مستقیمی بر سرعت خشک شدن آنها ایفا میکند. برای نمونه اگر شما اسلایس توت فرنگی ها را کوچک در نظر بگیرید سرعت خشک شدن آنها سریع تر خواهد بود.

پس از اسلایس کردن توت فرنگی ها و قرار دادن آنها بر روی سینی ، آنها را جلو نور آفتاب بگذارید. با گذشت چند ساعت از قرار گیری میوه ها در نور آفتاب ، آنها را برای خشک شدن اصولی تر زیر رو کنید. عموماً در این روش خشک کردن توت فرنگی ، میوه جات در عرض حدود سه روز خشک میشوند. دقت کنید که توت فرنگی ها را شب ها به داخل خانه بیاورید و روزها دوباره این چرخه را تکرار کنید.

توت فرنگی خشک شده در زیر نور آفتاب
توت فرنگی خشک شده در زیر نور آفتاب

خشک کردن توت فرنگی با دستگاه خشک کن

در این روش شما باید از یکعدد میوه خشک کن برای خشک کردن توت فرنگی ها استفاده کنید. روش کار با دستگاه های میوه خشک کن بدینصورت است که شما باید مانند روش قبلی ، توت فرنگی ها را اسلایس کنید. بعد از برش زدن میوه ها آنها را بر روی سینی مخصوص میوه خشک کن چیده و در میان هر توت فرنگی ، یک سانتی متر فاصله بگذارید. استاندارد ترین دما برای دستگاه خشک کن توت فرنگی ۵۷ درجه سانتیگراد بوده و توت فرنگی ها معمولاً در طی مدت زمان ۸ تا ۱۰ ساعته خشک میشوند.

توت فرنگی خشک شده با دستگاه خشک کن
توت فرنگی خشک شده با دستگاه خشک کن

خشک کردن توت فرنگی با فر

برای خشک کردن توت فرنگی ها درون فر ، ابتدا میوه ها را بشویید و آنها را قطعه قطعه کنید. سپس آنها را درون سینی فر گذاشته و آنها را به گونه ای قرار دهید تا به یکدیگر نچسبند. دمای فر را بر روی ۷۵ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و سینی را داخل فر بگذارید. هر دو ساعت یکبار توت فرنگی ها را بررسی کرده و در زمانی که میوه ها ظاهری مانند بافت چرمی پیدا کردند آنها را از فر خارج کنید. با گذشت مدت زمان ۱۲ ساعت از زمان خارج کردن توت فرنگی ها از فر ، میوه ها خشک میشوند. در نظر داشته باشید که درب فر را بصورت کامل نباید ببندید ؛ بلکه باید درب فر مقداری باز باشد تا توت فرنگی ها درون فر حالت پختگی پیدا نکنند.

 

روش های معرفی شده همانطور که گفته شد روش های رایج خشک کردن توت فرنگی بوده و روش های دیگری نیز برای این کار وجود دارد. برای نمونه برخی از افراد از شوفاژ برای خشک کردن توت فرنگی ها استفاده میکنند که به دلیل غیر رایج بودن و غیر اصولی بودن این روش ، توضیحی در باره آن داده نشد.

مطالب آموزشی مشابه
انتشار : 7 تیر 1402
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار : 27 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار : 19 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار : 18 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *