همه محصولات

آموزش روش های خشک کردن موز

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
موز از نمونه میوه خای پرخاصیت استوایی بوده و طبع گرمی دارد. دلیل مصرف موز خشک در بین عموم میتوان به عدم امکان نگهداری موز تازه اشاره کرد. همانطور که میدانید موز پس از چند روز به رنگ سیاه تغییر رنگ داده و کهنه و غیر قابل استفاده میشود. به همین دلیل مردم برای مصرف این میوه پر ارزش آن را خشک کرده و آن را در فصول مختلف مصرف میکنند. جالب است بدانید که موز در صورتیکه بصورت صحیح خشک شده و در جای مناسب نگهداری شود تا چندین سال قابل استفاده خواهد بود. در این مطلب از سایت ما راه ها و روش خشک کردن موز را به شما آموزش خواهیم داد. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.
آموزش خشک کردن موز

روش های تهیه موز خشک

موز خشک « یا همان چیپس موز » را میتوان با روش های مختلفی تهیه کرد. ما در این بخش سه روش اصلی تهیه موز خشک را به شما آموزش خواهیم داد. این راه ها عبارتند از :

 

خشک کردن موز در میوه خشک کن

یکی از متداول ترین راه هایی که میتوان موز خشک تهیه کرد استفاده از دستگاه میوه خشک کن است. شما به کمک میوه خشک کن میتوانید حجم عظیمی از موز ها را در کمترین زمان ممکن خشک کنید. این دستگاه ها بصورت کاملاً آرام و با حرارت کم ، رطوبت موجود در میوه را تبخیر کرده و آن را خشک میکنند. برای اجرای این روش ابتدا موز ها را بصورت حلقه ای و با قطر ۰٫۳ سانتی متر اسلایس کنید. سپس کف سینی را با مقداری روغن چرب کرده و میوه های برش داده شده را بر روی آن بچینید. در نظر داشته باشید که نباید موز ها را بر روی یکدیگر تلنبار کنید ، بلکه باید آنها را به شکلی مرتب در کنار هم قرار دهید. پس از انجام این کار دمای خشک کن را بر روی ۵۷ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و بعد از گذشت حدود ۲۴ ساعت موزهای خشک شده را برداشت کنید. در میان کار بهتر است تا میوه ها را برای انجام فرایند خشک شدگی بهتر زیر رو کنید.

موز خشک شده در خشک کن
موز خشک شده در خشک کن

خشک کردن موز در فر

راه دیگر برای خشک کردن موز استفاده از فر است. بدین منظور موز ها را ابتدا در قطر ۰٫۶ سانتی متر برش بزنید. در نظر داشته باشید که در این روش اگر اندازه موزها بزرگتر از این میزان باشد میوه ها به خوبی خشک نخواهند شد و اگر نازک باشند در سریع ترین زمان خواهند سوخت.

پس از اسلایس کردن موز ها ظرف آلومینیومی را برداشته ، آن را چرب کرده و تکه های موز را داخل آن بچینید. بسته به ضخامت اسلایس ها ، موزها شروع به خشک شدن میکنند. در نظر داشته باشید که درب فر نبایست بصورت کامل بسته شود و جریان هوا باید درون محفظه دستگاه جریان داشته باشد.

موز خشک شده در فر
موز خشک شده در فر

خشک کردن موز به کمک نور آفتاب

این روش یکی از قدیمی ترین راه های خشک کردن هر نوع میوه بوده که برای موز هم قابل اجرا است. به کمک این روش موز ها معمولاً به حدود ‌۲ تا ۷ روز زمان نیاز دارند تا بطور کامل خشک شوند. برای عملی کردن این روش ابتدا یکعدد ظرف استیل آماده کنید. موزها را بصورت حلقه حلقه و با قطر ۰٫۳ سانتی متر اسلایس کرده و آنها را روی سینی بچینید. بهتر است که برای جلوگیری از ورود حشرات موذی به درون سینی ، روی آن یک توری محافظ قرار دهید.

موز خشک شده مقابل نور آفتاب
موز خشک شده مقابل نور آفتاب

در ساعات انتهایی روز و در عصر سینی را با خود به خانه آورده و صبح ها دوباره آن را به فضای آزاد ببرید. بعد از انجام این کار و گذشت هفت روز ، موزها خشک شده و قابل استفاده خواهند بود. آنها را داخل یک ظرف در بسته ریخته و در جای خنک نگهداری کنید.

مطالب آموزشی مشابه
انتشار : 7 تیر 1402
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار : 27 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار : 19 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار : 17 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *