همه محصولات

آموزش روش های خشک کردن گلابی

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
گلابی از دیرباز تاکنون جزء میوه های بسیار پر مصرف در بین عموم می باشد. شاید برایتان جالب باشد که به دلیل خواص پرشمار این میوه ابن سینا به آن لقب "شاه میوه" داده است. به دلیل محدودیت در نگهداری گلابی تازه ، بسیاری از افراد نسبت به خشک کردن گلابی اقدام میکنند. جالب است بدانید که کالری گلابی خشک شده دو برابر میوه تازه بوده و این نشان دهنده اهمیت مصرف گلابی خشک شده در طول روز را به افراد میدهد. در این مطلب از سایت ما آموزش راه و روش خشک کردن گلابی را برای شما آموزش خواهیم داد. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.
آموزش تهیه گلابی خشک

روش های تهیه گلابی خشک

مانند هر میوه دیگری ، امکان تهیه گلابی خشک شده به سه شیوه وجود دارد. صد البته روش های فرعی دیگری نیز برای تهیه میوه خشک این میوه وجود داشته با این حال ما سه راه اصلی خشک کردن گلابی را در ادامه خواهیم گفت. این سه راه عبارتند از :

 

خشک کردن گلابی در مقابل نور آفتاب

در این روش که ساده ترین روش می باشد شما از گرما و نور خورشید به جهت خشک کردن گلابی های تر استفاده خواهید کرد. بدین منظور ابتدا باید گلابی های سالم ، تازه و بدون لک را انتخاب کرده و آنها را خوب شستشو دهید. سپس میوه های شسته شده را آبکشی کرده و آنها را بصورت خلال یا ورقه ورقه « با توجه به ذائقه خود » برش بزنید. در نظر داشته باشید که گرفتن پوست گلابی یک مورد سلیقه ای بوده و الزامی در گرفتن پوست میوه وجود ندارد.

بعد از برش زدن گلابی ها آنها را در ظرفی با جنس استیل قرار داده و ظرف را در جلوی نور آفتاب و در هوای آزاد قرار میدهیم. بهتر است که برای جلوگیری از برخورد حشرات موذی روی میوه ها توری مناسب پهن کنید. در این حالت مدت زمان خشک شدن گلابی ها با توجه به ضخامت ورقه میوه ها بین دو تا چهار روز خواهد بود.

گلابی ها در حال خشک شدن در جلوی نور آفتاب
گلابی ها در حال خشک شدن در جلوی نور آفتاب

خشک کردن گلابی در فر

با اینکه فر برای خشک کردن میوه ها طراحی نشده ، با این حال میتوان از آن برای خشک کردن گلابی بهره برد. برای خشک کردن میوه ها توسط فر ، ابتدا میوه ها را شسته و آنها را بصورت ورقه ایی با ضخامت سه تا پنچ میلی متر اسلایس میکنیم. سپس کفه فر را با ورقه های آلومینیومی پوشانده و ورقه های گلابی را با رعایت فاصله درون آن قرار میدهیم. درجه حرارت فر می بایست بر روی ۵۰ درجه سانتیگراد قرار داده شود. در نظر داشته باشید که بهتر است گلابی ها را هر نیم ساعت یکبار بازرسی کرده و آنها را زیر رو کنید. هر زمان که میوه ها حالت چرم مانند پیدا کردند آنها را از فر بیرون بیاورید. دقت کنید که بهتر است درب فر مقداری باز باشد تا میوه ها دخل آن نیم پز نشوند.

گلابی خشک شده در فر
گلابی خشک شده در فر

خشک کردن گلابی در دستگاه میوه خشک کن

دستگاه میوه خشک کن نیز یکی از لوازمی است که برای تهیه میوه خشک شده مورد استفاده قرار میگیرد. این محصولات در واقع بصورت تخصصی بدین منظور تهیه شده و شما میتوانید علاوه بر گلابی سایر میوه جات را نیز درون آن خشک کنید. برای استفاده از میوه خشک کن شما باید ابتدا میوه ها را شسته ، اسلایس کنید. سپس میوه ها را داخل خشک کن قرار دهید. با شروع به کار دستگاه میوه های درون آن شروع به خشک کردن کرده و میتوانید گلابی های خشک شده را پس از مدتی از داخل دستگاه برداشت کنید.

برای مشاهده انواع میوه خشک کن روی این نوشته کلیک کنید

گلابی خشک شده در خشک کن میوه
گلابی خشک شده در خشک کن میوه

در نظر داشته باشید که برای استفاده از خشک کن شما باید میزان دمای خشک شدن گلابی را از داخل دفترچه راهنمای دستگاه پیدا کرده و بر روی میوه خشک کن اعمال کنید. گلابی هایی که از این طریق خشک میشوند معمولاً حالت استانداردی به خود گرفته و میتوان آنها را علاوه بر مصرف روزانه ، به بازار نیز عرضه کرد.

مطالب آموزشی مشابه
انتشار : 7 تیر 1402
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار : 27 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار : 19 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار : 18 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *