همه محصولات

مقایسه کارواش بخار ، آب و نانو

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
عموماً استفاده از کارواش آب در ایران بسیار رواج دارد. در چند سال گذشته استفاده از کارواش بخار نیز در کارواش ها رایج شده و برخی افراد از این نوع محصولات برای شستشو و نظافت خودرو ها استفاده میکنند. کارواش نانو نیز نوع دیگری از کارواش بخار بوده که در آن از مواد ضدعفونی برای شستشوی خودروها استفاده میشود. حال سوال اینجاست که استفاده از کدام یک از این تنوع واقعاً برای کارواش داران سودمند است؟ بسیاری از افراد این سوال را از ما میپرسند که تفاوت کارواش بخار و آب چیست؟ کارواش بخار بهتر است یا اب ؟ در این مطلب ما این موضوع را برای شما بصورت کامل تشریح خواهیم کرد.
مقایسه کارواش بخار آب و نانو

برای مقایسه درست و اصولی این سه نوع کارواش ، ابتدا باید با تفاوت های هر کدام از آنها آشنا شوید. در کارواش آبی از آب و مواد شوینده برای شستشو و نظافت خودروها استفاده میشود. این نوع کارواشی در واقع در اکتر کارواش ها استفاده شده و قطعاً شما نیز با مراجعه به یک کارواش نوع آبی آن را مشاهده کرده اید. در کارواش بخار در واقع از بخار بعلاوه ذرات بسیار ریز آب برای شستشوی خودرو ها استفاده میشود. در کارواش نانو نیز از مواد ضدعفونی خیلی ریز « نانو » و اسپری آن بر روی خودرو برای شستشو استفاده میکند.

مزایا و معایب کارواش بخار و آب

در کارواش آب ، میزان آب استفاده شده برای شستشوی هر خودرو بسیار زیاد است. علاوه بر این پسابی که از حاصل شستشوی خودرو ایجاد میشود برای طبیعت بسیار مضر است. علاوه بر این میزان اتلاف وقت صاحب خودرو برای شستشو بسیار زیاد است ؛ چرا که علاوه بر شستشو کارگر کارواش باید نسبت به خشک کردن آن نیز اقدام کند. عموماً شستشوی هر خودرو با این روش ، حدود نیم ساعت به طول می انجامد.

در کارواش آب شما نمیتوانید داخل کابین را ضدعفونی کنید. همچنین از آب برای موتورشویی خودرو پیشنهاد نمیشود ؛ چرا که ممکن است به قطعات داخل خودرو خسارت جدی وارد شود. در صورتیکه از شیر فشار بالا برای شستشوی خودرو استفاده شود ممکن است که به بدنه خودرو خسارت ایجاد کند. در کل حسن این نوع کارواش در واقع در کم بودن هزینه راه اندازی آن است و هزینه تاسیس یک کارواش آب نسبت به کارواش بخار و نانو کمتر است.

کارواش بخار
کارواش بخار

در دستگاه کارواش بخار میزان اتلاف آب تا ۹۵٪ کاهش پیدا میکند. این بدان معناست که کارواش بخار اتلاف منابع آب بسیار کمی داشته و این میزان قابل چشم پوشی است. همچنین به کمک این نوع کارواش میتوان نسبت به شستشوی داخل کابین نیز اقدام کرد. از لحاظ قدرت شستشو ، کارواش بخار بسیار عالی عمل کرده و خودرو را تا بالاترین میزان براق میکند. در کارواش بخار اتلاف وقت معنایی ندارد! چرا که سرعت شستشو در این روش بسیار بالا بوده و میتوان گفت در هر ۳ تا ۵ دقیقه میتوان یک ماشین را نظافت کرد. همچنین در این روش شستشو نیازی به خشک کردن ماشین نیست. برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید این مطلب را نیز مطالعه کنید.

برخی از افراد بر این باورند که کارواش بخار به بدنه خودرو آسیب میرساند. باید به این افراد عرض کرد که رنگ خودرو در دمای ۴۰۰ درجه سانتیگراد حرارت داده شده و از این رو دمای بخار ۱۲۰ درجه نمیتواند تهدیدی بر بدنه خودرو باشد. علاوه بر این دمای مذکور در دیگ بخار محصول ایجاد شده ؛ لیکن تا رسیدن بخار به انتهای شیلنگ دما به میزان قابل توجهی نیز افت پیدا میکند.

و اما در مورد کارواش نانو ؛ این نوع کارواش هیچگونه مصرف آبی ندارد بلکه از محلول اسپری نانو و دستمال میکروفایبر برای شستشو و نظافت خودرو استفاده میشود. در این محصول نیز مانند کارواش بخار میتوان نسبت به توشویی و موتور شویی اقدام کرد. با این حال کارواش نانو معایب خود را دارد. برای نمونه محلول استفاده شده در این نوع کارواش قیمت بالایی دارد و در صورت استفاده از محلول های درجه ‌۲ و ۳ رنگ خودرو آسیب می بیند. دقت کنید که محلول نانو حتی در بهترین حالت نیز برای سلامتی انسان مضر بوده و در طولانی مدت ممکن است عوارضی برای کارواش دار و یا کارگر کارواش داشته باشد.

مطالب آموزشی مشابه
انتشار : 3 اسفند 1402
زمان مطالعه: 2 دقیقه
انتشار : 24 مهر 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *