همه محصولات

آموزش جوجه کشی بلدرچین بصورت صفر تا صد

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
بلدرچین در ایران مقام دوم پرنده پرورشی را به خود اختصاص داده است. شکی هم در این باره نیست چرا که پس از پرنده مرغ ، مصرف گوشت و تخم بلدرچین در ایران بیشتر از پرندگان دیگر بوده و به همین دلیل برای کسب سود بیشتر در سال های اخیر جوجه کشی از بلدرچین توسط بسیاری از پرورش دهندگان طیور انجام میشود. در صورتیکه شما نیز علاقه مند به جوجه کشی از بلدرچین بوده و یا دوست دارید آموزش جوجه کشی از این پرنده را یاد بگیرید مطالعه این مطلب سبب افزایش اطلاعات علمی شما در این زمینه خواهد شد.
جوجه کشی از بلدرچین به زبان ساده

روش های جوجه کشی از بلدرچین

برای انجام عملیات جوجه کشی از بلدرچین دو راه وجود دارد و شما باید با توجه به شرایط خود یکی از آنها را انتخاب کنید. برای جوجه کشی از بلدرچین میتوان هم از روش جوجه کشی طبیعی و هم از طریق جوجه کشی مصنوعی اقدام کرد. در زیر اطلاعات مفصلی در مورد این دو نوع روش عنوان شده است :

روش های جوجه کشی بلدرچین
روش های جوجه کشی بلدرچین

جوجه کشی طبیعی بلدرچین

در روش جوجه کشی طبیعی از بلدرچین ، شما باید در ابتدای کار تعدادی بلدرچین های نر و ماده را خریداری کرده و آنها را پرورش دهید. معمولاً کسانی که علاقه مند برای تکثیر طبیعی بلدرچین ها هستند از قبل پرنده های نر و ماده را تهیه کرده و آنها را با یکدیگر جفت میکنند. برای تهیه بلدرچین ها میتوانید از طریق جهاد کشاورزی شهر خود اقدام کنید. پس از خرید بلدرچین ها شما باید نسبت نر به ماده آنها را در نظر گرفته و آنها را به محیط پرورشی وارد کنید. در میان پرورش دهندگان رسم است که به ازاء هر  بلدرچین نر سه ماده در نظر میگیرند.

پس از رعایت نسبت نر به ماده و در فصل تخمگذاری بلدرچین ها شروع به تخمگذاری کرده و تخم های تولید شده نطفه دار خواهند بود. در این زمان در صورتیکه لانه مناسب برای بلدرچین ماده در نظر گرفته شود ، پرنده کُرچ شده و بر روی تخم ها خواهد خوابید. این روش که بدان جوجه کشی طبیعی میگویند ، بلدرچین ماده خود نسبت به جوجه کشی اقدام کرده و تخم ها را به جوجه تبدیل خواهد کرد. معمولاً در این روش هر بلدرچین ماده توانایی جوجه گیری از ۵ تخم را داشته و پس از جوجه شدن تخم ها ، خود نسبت به نگهداری جوجه ها اقدام خواهد کرد.

جوجه کشی طبیعی بلدرچین
جوجه کشی طبیعی بلدرچین

مواردی که باید در جوجه کشی طبیعی بلدرچین ها در نظر گرفته شوند

یکی از مواردی که شما حتماً باید برای جوجه کشی طبیعی از این پرنده ها در نظر بگیرید ایجاد لانه ای مناسب برای بلدرچین مادر است. بدین منظور بهتر است تا لانه ای در یک جای گرم و به دور از استرس برای بلدرچین ماده در نظر بگیرید. همچنین بهتر است تا آبخوری و دانخوری پرنده را در کنار لانه قرار دهید تا بلدرچین ماده کمترین میزان تحرک را داشته باشد.

 

جوجه کشی مصنوعی بلدرچین

در روش جوجه کشی مصنوعی بلدرچین ، پرورش دهنده از یکعدد دستگاه جوجه کشی برای جوجه گیری از پرنده های بلدرچین استفاده میکند. در این روش شما دو شیوه برای جوجه کشی از بلدرچین ها خواهید داشت. نخست اینکه خود بلدرچین های نر و ماده را در اختیار داشته باشید و از دستگاه جوجه کشی برای تبدیل تخم های نطفه دار این پرنده ها به جوجه یکروزه استفاده کنید. شیوه دوم این است که شما تخم نطفه دار را مستقیماً از جهاد سازندگی تهیه کرده و آنها را داخل دستگاه قرار دهید. در این روش شما بعد از تولید و یا تهیه تخم ها ، آنها را درون ماشین جوجه کشی قرار داده ، تنظیمات مربوط به دما و رطوبت را بر روی برد دستگاه اعمال کرده و در نهایت شروع به انجام عملیات جوجه کشی از تخم بلدرچین میکنید. در نظر داشته باشید که دما و رطوبت مناسب برای جوجه کشی از بلدرچین بر روی دفترچه راهنمای استفاده از محصول درج میشود و شما باید مقادیر را با توجه به این اطلاعات وارد برد جوجه کشی کنید. معمولاً پروسه جوجه کشی بلدرچین با دستگاه ‍۱۸ روز به طول می انجامد.

جوجه کشی از بلدرچین با دستگاه جوجه کشی
جوجه کشی از بلدرچین با دستگاه جوجه کشی

مزایای استفاده از دستگاه جوجه کشی بلدرچین

اگر شما از بلدرچین ماده برای انجام فرایند جوجه کشی استفاده کنید قطعاً میدانید که این پرنده ها در زمان کُرچ شدن تخمی نمیگذارند. این موضوع سبب میشود تا پرورش دهنده قطعاً با ضرر و زیان عدم تولید تخم مواجه شود. علاوه بر این همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد هر بلدرچین ماده در هر دوره جوجه کشی توانایی خوابیدن بر روی ۵ عدد تخم را دارد. این در حالیست که ظرفیت ماشین های جوجه کشی بیشتر از این مقادیر بوده و شما میتوانید در یک لحظه صدها و شاید هزاران تخم نطفه دار را داخل دستگاه قرار دهید.

مطالب آموزشی مشابه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *