همه محصولات

آموزش روش های خشک کردن کیوی

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
کیوی یکی از نمونه میوه های پر خاصیت بوده و سرشار از ویتامین سی است. شاید دانستن این موضوع برایتان جالب باشد که مقدار ویتامین C موجود در کیوی حتی از پرتغال نیز بیشتر است. بسیاری از مردم برای مصرف مداوم کیوی نسبت به خشک کردن آن اقدام میکنند. خوب است بدانید میزان ویتامین موجود در کیوی خشک تقریباً با میوه تازه آن برابری کرده و کیوی خشک شده را میتوان در هر فصلی بدون محدودیت استفاده کرد. در این مطلب از سایت ما آموزش خشک کردن کیوی برای تهیه چیپس کیوی را به شما آموزش خواهیم داد. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.
آموزش خشک کردن کیوی

روش های تهیه کیوی خشک

برای خشک کردن کیوی و تهیه کیوی خشک شده راه ها و روش های مختلفی وجود دارد که استفاده از برخی از آنها برای هر فردی مقدور بوده و برخی از راه ها نیز نیازمند دستگاه های اختصاصی است. با این حال ما تمامی راه ها و روش های معمول تهیه کیوی خشک را برایتان ذکر کرده ایم که شما به کمک آنها میتوانید چیپس کیوی تهیه کنید.

 

خشک کردن کیوی در مقابل نور آفتاب

خشک کردن کیوی در برابر نور آفتاب یکی از مرسوم ترین روش تهیه میوه خشک بوده که برای خشک کردن کیوی نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این روش برای افرادی که دارای منزل حیاط دار و ویلایی هستند بسیار مناسب بوده و به کمک آن میتوانند کیوی را به ساده ترین شکل خشک کنند. برای انجام این کار می بایست ابتدا کیوی های سالم ، رسیده و بدون له شدگی را انتخاب کرده و آنها را بشویید. سپس با یک چاقوی تیز آنها را بصورت ورقه ورقه اسلایس کرده و آنها را برای خشک کردن آماده کنید. در نظر داشته باشید که اندازه اسلایس کیوی باید متعادل بوده و نبایست خیلی نازک و یا حجیم باشد.

پس از اسلایس کیوی ، آن را داخل یک سینی استیل و ضد زنگ قرار دهید. در نظر داشته باشید که کیوی جزء میوه های اسیدی بوده و ممکن است ظروف دیگر را خراب کند. بعد از انجام این کار ظرف میوه آماده شده را در مقابل نور آفتاب قرار دهید. در نظر داشته باشید که نور شدید آفتاب میتواند سبب از بین رفتن ویتامین های موجود در کیوی شود ؛ از این رو بهتر است ظرف حاوی اسلایس های کیوی را در سایه آفتاب بگذارید. به این موضوع نیز دقت کنید که ظرف حاوی کیوی باید در کنار لانه حشرات مانند مورچه نباشد.

کیوی خشک شده در برابر نور آفتاب
کیوی خشک شده در برابر نور آفتاب

معمولاً در این روش برای خشک شدن کیوی ها دو تا هفت روز زمان مورد نیاز است. در این مدت شما باید شب ها ظرف را به خانه آورده و صبح ها ظرف حاوی کیوی را به بیرون ببرید. همچنین باید توجه کنید که در صورت خشک شدن یک سمت کیوی ، آن ها را برای خشک شدن سمت دیگر آن زیر رو کنید.

 

خشک کردن کیوی در میوه خشک کن

دومین روش خشک کردن کیوی استفاده از دستگاه خشک کن میوه است. به کمک میوه خشک کن شما میتوانید مقدار بسیار زیادی کیوی را در سریع ترین زمان خشک کنید. خصوصیتی که این نوع دستگاه ها برای مصرف کننده دارند این است که میتوان آنها را در محیط های کوچک نیز استفاده کرد. برای استفاده از این روش شما باید بعد از اسلایس کردن کیوی ها آنها را بر روی سینی خشک کن قرار دهید. برای تنظیم کردن دمای داخل خشک کن ، بهتر است آن را بر روی حرارت ۷۵ درجه تنظیم کنید. بعد از انجام این کار تنها روشن کردن دستگاه برای خشک کردن کیوی کافی بوده و میوه ها معمولاً با گذشت ۵ تا ۱۲ ساعت بصورت کامل خشک میشوند. در نظر داشته باشید که مانند روش قبلی ، ضخامت اسلایس های کیوی تاثیر مستقیمی بر روی مدت زمان خشک شدن آنها دارند.

کیوی خشک شده در خشک کن
کیوی خشک شده در خشک کن

خشک کردن کیوی در دستگاه فر

به کمک دستگاه فر نیز میتوان کیوی خشک تهیه کرد. البته فر دستگاه اختصاصی برای خشک کردن میوه نبوده و می بایست تدابیر لازم به منظور خشک کردن کیوی ها لحاظ شود. برای استفاده از این روش ابتدا کف سینی فر را با کاغذ پارچمنت پوشانده و اسلایس کیوی ها را بر روی آن قرار دهید. سپس فر را بر روی درجه ۱۳۰ فارنهایت قرار دهید. دقت کنید که درب فر نباید بصورت کامل بسته شود ؛ بلکه باید مقداری باز گذاشته شود تا هوا درون محفظه جریان پیدا کرده و کیوی بهتر خشک شود. در طول مدت زمان خشک شدن کیوی میوه ها باید زیر و رو شوند.

همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد روش های نامبرده رایج ترین روش ها برای خشک کردن کیوی بوده و روش های غیر رایج نیز برای خشک کردن این میوه وجود دارد. برای نمونه برخی از شوفاژ برای تهیه چیپس کیوی استفاده میکنند. با این حال همانطور که گفته شد این روش ها روش هایی غیر رایج بوده و به همین دلیل در مورد روش عملی کردن آنها در این مطلب اشاره ای نشد.

مطالب آموزشی مشابه
انتشار : 7 تیر 1402
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار : 27 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار : 19 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار : 18 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *