همه محصولات

کاربردهای رطوبت ساز در سردخانه گوشت

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
شاید برایتان جالب باشد که بدانید انواع سردخانه های نگهداری گوشت حیوانات مانند گوشت گاو ، گوساله ، مرغ ، ماهی و... به رطوبت نیاز دارند. در این مطلب از سایت ما دلایل وجود رطوبت در این نوع سردخانه ها را برای شما ذکر خواهیم کرد. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.
اهمیت رطوبت در سردخانه گوشت

تاثیر رطوبت کم در سردخانه نگهداری گوشت

همانطور که اطلاع دارید گوشت تازه و تازه ذبح شده دارای رطوبت بالایی بوده  و با گذشت زمان رطوبت خود را از دست میدهد. اگر رطوبت سردخانه نگهداری گوشت بالای صفر درجه از میزان ۸۵ درجه کاهش پیدا کند مشکلات گوناگونی گریبان گیر مالک گوشت خواهد شد. برخی از مشکلاتی که با کاهش رطوبت سردخانه بر روی گوشت وارد میشود عبارتند از :

 

سفت شدن گوشت

همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد عدم وجود رطوبت مناسب در سردخانه نگهداری گوشت سبب از دست رفتن رطوبت بین بافت گوشت شده و این موضوع سبب میشود تا گوشت حالت سفتی را بر خود بگیرد. معمولاً افرادی که مشتری خرید گوشت هستند بر این باورند که گوشت سفت شده ماندگاری زیادی در سردخانه داشته و کهنه می باشد ؛ از این رو فروش گوشت رطوبت از داده و سفت شده نسبت به گوشت با رطوبت سخت تر می باشد.

 

کاهش وزن گوشت

با از دست رفتن رطوبت گوشت ، وزن نهایی آن نیز به مرور زمان کم میشود. دلیل آن نیز مانند روز روشن است ؛ رطوبت موجود در گوشت تاثیر بسیار بالایی در وزن گیری لاشه کلی دارد و در صورت از دست رفتن رطوبت لاشه نیز به مرور زمان وزن اصلی خود را از دست خواهد داد. جالب است بدانید که در صورت وجود کاملاً مساعد رطوبتی در سردخانه نگهداری گوشت ، با گذشت هر ۷۲ ساعت وزن لاشه بیش از ۵ درصد کم میشود! حال تصور کنید که رطوبت سردخانه نیز به اندازه کافی تامین نشود. در این حالت ضرر فراوانی به صاحب گوشت خواهد آمد.

سردخانه نگهداری گوشت گاو
سردخانه نگهداری گوشت گاو

ایجاد مشکلات ظاهری بر روی گوشت

در صورتی که سردخانه نگهداری گوشت از رطوبت کافی برخوردار نباشد در آن مکان خشکی حکم فرما خواهد بود. در این حالت گوشت به مرور زمان از لحاظ ظاهری دچار تغییر و تحول شده و رنگ تیره ای را بر خود میگیرد. در این حالت نیز خریداران گوشت طیور و احشام نسبت به ظاهر گوشت ایراد گرفته و گوشت با مشکلات ظاهری خریداران کمتری خواهد داشت.

 

دما و رطوبت استاندارد سردخانه نگهداری گوشت چه مقدار است؟

با توجه به نوع سردخانه ، دما و رطوبت متغیر می باشد. بعنوان نمونه اگر سردخانه گوشت از نوع بالای صفر باشد رطوبت می بایست بر روی اعدادی مابین ۸۵ تا ۹۵ درجه سانتیگراد تنظیم شده و دما نیز بین منفی ۱ تا ۴ درجه سانتیگراد تنظیم شود. در سردخانه های زیر صفر نیز دما می بایست بین صفر تا منفی ۱۸ درجه سانتیگراد تنظیم شود.

خرد کردن گوشت در سردخانه
خرد کردن گوشت در سردخانه

کدام رطوبت ساز برای استفاده در سردخانه نگهداری گوشت مناسب است؟

همانطور که میدانید رطوبت سازهای مختلفی در بازار وجود دارند که هر کدام از آنها در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند. رطوبت ساز قابل استفاده در سردخانه نگهداری گوشت اولاً می بایست هیچ گونه پاشش قطره ای نداشته باشد ؛ چرا که آب پاشیده شده بر روی لاشه ها خود سبب ایجاد مشکلات در گوشت شده و بر روی آن تاثیر منفی خواهد گذاشت. عموماً رطوبت سازهایی که بیشتر در این صنعت قابل استفاده هستند می بایست توانایی تولید رطوبت بصورت بخار سبک را داشته باشند. از این رو پیشنهاد ما برای تامین رطوبت سردخانه های نگهداری گوشت استفاده از رطوبت سازهای التراسونیک می باشد.

مطالب آموزشی مشابه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *