همه محصولات

راهنمای انتخاب و خرید دستگاه بخور خانگی

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
با توجه به پیش رو بودن فصل زمستان و بطبع آن ، استفاده از انواع لوازم و سیستم های گرمایشی وجود دستگاه بخور در خانه یکی از الزامات می باشد. عموماً هوای گرم و خشک مشکلات مختلفی را برای اعضای خانواده ایجاد میکند. مشکلاتی مانند آسم ، آلرژی ، خشکی چشم ، خشکی پوست و مشکلات سینوسی از این قبیل هستند. وجود دستگاه بخور خانگی در منزل سبب میشود تا مشکلات نامبرده تا حد زیادی رفع شده و هوا با رطوبت ایده آل در جو منزل ایجاد شود. در این مطلب از سایت ما راهنمای کاملی را در مورد انتخاب و خرید بخور خانگی برای شما درج کرده ایم. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.
راهنمای خرید بخور خانگی

دستگاه بخور گرم برای استفاده در خانه مناسب است یا بخور سرد؟

دستگاه های بخور توان این را دارند که رطوبت گرم و یا رطوبت سرد تولید کنند. هر کدام از این نوع رطوبت ها مزایا و معایب مربوط به خود را دارند. برای نمونه رطوبت سرد برای از بین بردن باکتری و ویروس های موجود در هوا بسیار مفید است. همچنین این نوع رطوبت برای جلوگیری از التهاب مجرای تنفسی نقش پر رنگی را ایفا میکند. علاوه بر این رطوبت سرد برای بهبود سرفه های خشک بسیار مناسب می باشد. رطوبت سرد برای پوست نیز مفید بوده و وجود آن سبب شاداب نگه داشتن پوست میگردد. در مقابل رطوبت گرم برای افرادی که دچار مشکل سینوزیت هستند بسیار مفید می باشد. همچنین با توجه به احتمال سرماخوردگی اعضای خانواده در فصل سرما ، رطوبت گرم برای سرماخوردگی و حملات آسم و آلرژی دارند نیز مناسب می باشد.

در مورد عملکرد دستگاه ها ، دستگاه بخور سرد معمولاً به علت اینکه فاقد المنت گرمایشی هستند برق و صدای کمتری تولید میکنند. این محصولات با اتصال اولیه به برق شروع به کار کرده و بخار آب تولید میکنند. دستگاه های بخور سرد برای استفاده در خانه ایمن تر از بخور گرم هستند ؛ چرا که خطر سوختگی ناشی از بخار و آب برای کودکان ، سالمندان و حیوانات خانگی در این محصولات وجود ندارد. دستگاه های بخور گرم از لحاظ فنی برتری که نسبت به بخور سرد دارند این است که این محصولات از قابلیت اضافه کردن انواع مواد ضدعفونی کننده گیاهی و خوشبو کننده مانند اوکالیپتوس در آنها وجود دارد.

 

انواع دستگاه بخور خانگی

دستگاه های بخور خانگی در سه ساختار رطوبت ساز پروانه ای ، رطوبت ساز تبخیری و التراسونیک وجود دارد. در ادامه به هر سه نوع این دستگاه ها اشاره خواهیم کرد :

 

دستگاه بخور پروانه ای

دستگاه های بخور پروانه ای که با نام بخور پروانه ای نیز شناخته میشوند از یکعدد فن برای تبدیل آب به رطوبت در آنها استفاده میشود. این محصولات نوع خانگی رطوبت ساز پروانه ای بوده که از قطعات ساده تر و کوچکتری در ساختار آنها استفاده شده است. بهتر است بدانید که دستگاه های بخور پروانه ای خانگی به دلیل کارکرد فن دارای صدا هستند ؛ به همین علت کمتر در خانه ها از آن استفاده میگردد. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که رسوب آب در عملکرد این محصولات هیچ گونه تاثیر منفی ندارد.

بخور خانگی پروانه ای
بخور خانگی پروانه ای

دستگاه بخور تبخیری

این محصولات یکی از قدیمی ترین محصولات تولید رطوبت بوده که با نام بخور حرارتی نیز شناخته میشوند. روش کار خور تبخیری بدینصورت است که یکعدد المنت وظیفه تبدیل آب به بخار را درون دستگاه بر عهده میگیرد. به دلیل مصرف برق بالای دستگاه های بخور تبخیری ، این محصولات کمتر در خانه ها مورد استفاده قرار میگیرند.

دستگاه بخور المنتی
دستگاه بخور المنتی

دستگاه بخور التراسونیک

دستگاه بخور التراسونیک نسبت به سایر محصولات معرفی شده عملکرد پیچیده تری داشته و استفاده های بیشتری دارد. روش کار رطوبت ساز التراسونیک بدین گونه است که در ساختار آن از یک صفحه سرامیکی که با فرکانس فرا صوت نوسان میکند استفاده میشود. انرژی الکتریکی ایجاد شده به واسطه اتصال دستگاه به برق با ایجاد میدان مغناطیسی باعث لرزش صفحه سرامیکی شده و آب با عبور از این صفحه و انرژی حاصل ، شکسته شده و به بخار تبدیل میشود. همانطور که گفته شد این نوع دستگاه بخور استفاده های زیادی در منازل مسکونی داشته و مردم آن را با نام دستگاه رطوبت ساز خانگی نیز میشناسند.

بخور التراسونیک
بخور التراسونیک

نکات مهم خرید دستگاه بخور خانگی

در هنگام خرید دستگاه بخور خانگی توصیه میشود تا موارد زیر را در نظر بگیرید :

اکیداً توصیه میشود تا محصولی را خریداری کنید که دارای کلید های امنیتی هستند. دلیل این موضوع آن است که در این حالت در صورت اتمام آب داخل مخزن دستگاه بخور ، شما به کمبود آب پی خواهید برد و مشکلی در کارکرد دستگاه پیش نخواهد آمد.

سعی کنید از دستگاه های بخور خانگی فیلتر دار در منزل خود استفاده کنید ؛ چرا که آب شهری در ایران بصورت نرمال دارای سختی می باشد که به مرور زمان تبدیل به رسوب شده و برای دستگاه مشکل آفرین خواهد شد. در صورتیکه رطوبت ساز دارای فیلتر نیست حتی المکان از آب مقطر برای تولید رطوبت دستگاه بخور در منزل استفاده کنید.

سعی کنید دستگاه بخوری خرید کنید که کمترین مقدار تولید صدا را داشته باشد.

در هنگام خرید دستگاه بخور خانگی به مساحت منزل خود توجه کنید و با توجه به مساحت دستگاه بخور تهیه کنید.

بهتر است که دستگاه بخور خانگی یون منفی نیز تولید کند. هر چند این موضوع از کمترین مقدار اهمیت برخوردار است.

اگر دستگاه بخور متغییر بخار خروجی داشته باشد برای استفاده در منزل ایده آل تر می باشد.

مطالب آموزشی مشابه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *