همه محصولات

آموزش روش های خشک کردن انجیر

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
انجیر از نمونه میوه هایی است که در تمامی فصول سال در دسترس نبوده از این رو افراد برای استفاده آن در فصل های مختلف آن را خشک میکنند. خشک کردن صحیح و اصولی انجیر سبب میشود تا بتوان این میوه تا چندین ماه نگهداری و حفظ کرد. در این مطلب از سایت ماه راه و روش خشک کردن انجیر را بصورت کامل برای شما شرح داده ایم. برای فراگیری این آموزش میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.
خشک کردن انجیر

بهترین نوع انجیر برای خشک کردن کدام است؟

معمولاً افرادی که نسبت به خشک کردن انجیر اقدام میکنند از انجیر استهبان استفاده میکنند. دلیل انتخاب این نوع انجیر آن است که انجیر استهبان طعم شیرین داشته و پس از خشک شدن تبدیل به یک انجیر خشک مرغوب میگردد. در صورتیکه در حال اقدام به خرید انجیر هستید توجه کنید که مزه انجیر ترش نبوده و نرم باشد. در این حالت شما میتوانید بهترین نوع انجیر خشک را تهیه کنید. صد البته نرمی بیش از حد انجیر نیز میتواند افت کیفیت به همراه داشته باشد. بنابرین سعی کنید تا بهترین نوع انجیر را از نظر کیفی برای خشک کردن آن انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که از هر ۱٫۳۰۰ گرم انجیر میتوان در حدود ۴۰۰ گرم انجیر خشک برداشت کرد.

انجیر خشک
انجیر خشک

روش های خشک کردن انجیر

روش های مختلفی برای تهیه انجیر خشک وجود دارد که ما در ادامه به مهمترین و عمل پذیر ترین آنها اشاره میکنیم :

 

خشک کردن انجیر در زیر آفتاب

این روش یکی از قدیمی ترین روش های خشک کردن انجیر بوده و توسط بسیاری از افراد انجام شده. در قدیم این شیوه معمولاً توسط مادر بزرگان ما عملی شده و در اصل نشان دهنده قدمت بالای این روش خشک کردن انجیر است. برای انجام این روش ابتدا انجیر ها را با آب شسته و آن را کمی از ساقه برش دهید تا ساقه مقداری به انجیر متصل باشد. در ادامه پارچه ای را روی صفحه مشبک توری قرار داده و انجیر ها را بر روی پارچه و با فاصله ای مناسب بخوابانید. توری می بایست در زیر نور مستقیم آفتاب قرار داده شود تا انجیر ها شرایط لازم برای خشک شدن را داشته باشند. همچنین پیشنهاد میشود روی انجیر ها را با توری بپوشانید تا میوه ها از گزند حشرات در امان باشند.

مدت زمانی که می بایست در این روش برای خشک شدن انجیرها در نظر گرفته شود حداکثر سه روز است. در طی این مدت شما می بایست انجیر ها را در شب به منزل خود آورده و در طول روز آنها را در جلوی نور آفتاب قرار دهید. معمولاً زمانی که سطح بیرونی انجیر کاملا خشک و چروکیده شد و هیچ شیره ای در انجیر باقی نماند میوه خشک آماده مصرف و بهره برداری است.

خشک کردن انجیر زیر نور آفتاب
خشک کردن انجیر زیر نور آفتاب

خشک کردن انجیر در فر

در این روش می بایست از یک فر برای خشک کردن انجیر استفاده کنید. بدین منظور ابتدا فر را روشن کرده و آن را بر روی ۶۰ درجه سانتیگراد قرار دهید. سپس انجیرها را با آب بشویید و آنها را بر روی توری فر قرار دهید. توجه کنید که درب فر نباید بصورت کامل بسته شود چرا که در اینصورت انجیر ها بجای خشک شدن پخته میشوند.

بعد از گذشت مدت زمانی معین ، انجیر ها را پشت رو کنید و اجازه دهید که باز هم تحت حرارت فر قرار گیرند. در این حالت انجیرها در حدود ۱۵ الی ۳۶ ساعته داخل فر بصورت کامل خشک میشوند.

 

خشک کردن انجیر در دستگاه خشک کن

این شیوه نیز مانند روش فر بوده با این تفاوت که برای اجرای آن به جای فر می بایست از یک دستگاه میوه خشک کن برای خشک کردن انجیر استفاده شود. در این روش نیز شما باید انجیرها را کامل شسته سپس آنها را بر روی توری میوه خشک کن قرار دهید. دمای دستگاه نیز بهتر است بر روی ۱۱۰ درجه سانتیگراد قرار داده شوند. در این حالت عموماً انجیرها در طی گذشت مدت زمان ۱۲ تا ۲۴ ساعته خشک میشوند. انجیر خشک که به این شیوه تهیه میشود اگر بصورت صحیح و اصولی نگهداری شود میتوان آن را در حدود ۱۸ الی ۲۴ ماه نگهداری کرد.

خشک کردن انجیر در دستگاه خشک کن
خشک کردن انجیر در دستگاه خشک کن

برای خشک کردن انجیر روش های دیگری نیز وجود دارد. برای نمونه برخی از ارتمان نشینان برای خشک کردن این میوه از شوفاژ ها و رادیات های منزل خود استفاده میکنند. با این حال این روش به دلیل اینکه بسیار زمان بر بوده و استفاده از آن توجیه ندارد در این لست معرفی نگردید.

مطالب آموزشی مشابه
انتشار : 7 تیر 1402
زمان مطالعه: 4 دقیقه
انتشار : 27 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار : 19 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتشار : 18 اردیبهشت 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *