همه محصولات

آموزش کامل ضدعفونی تخم نطفه دار جوجه کشی

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
تخم های نطفه دار قبل از انجام فرایند جوجه کشی می بایست ضدعفونی شوند. متاسفانه اغلب افرادی که نسبت به ضدعفونی تخم نطفه دار اقدام میکنند از روش صحیح و اصولی این کار اطلاعی نداشته و بصورت آماتور گونه نسبت به انجام این کار اقدام میکنند. در این مطلب از سایت ما روش های صحیح و اصولی ضدعفونی تخم نطفه دار قبل از انجام فرایند جوجه کشی را برای شما آموزش خواهیم داد. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.
ضدعفونی تخم نطفه دار

روش های اصولی ضدعفونی تخم نطفه دار

روش های مختلفی برای ضدعفونی تخم نطفه دار قبل از قرار دادن آنها داخل دستگاه جوجه کشی وجود دارد. متاسفانه در فضای مجازی روش های غیر استانداردی نیز برای ضدعفونی تخم ها آموزش داده شده است. برای نمونه وبسایت های مختلفی آموزش ضدعفونی تخم نطفه دار به کمک آب و یا مواد ضدعفونی کننده داده اند. خوب است بدانید که پوسته تخم نطفه دار قابل جوجه کشی دارای منافذ برای تامین اکسیژن مورد نیاز جنین بوده و در صورتی که آب و هر نوع ماده شیمیایی بدان برخورد کند میتواند سبب تلف شدن جنین در داخل تخم شود. ما در این مطلب به شما اصولی ترین روش ها را آموزش خواهیم داد.

تخم نطفه دار کثیف
تخم نطفه دار کثیف

ضدعفونی تخم نطفه دار جوجه کشی به کمک مسواک

یکی از روش هایی که میتوان از آن برای حذف آلودگی تخم نطفه دار بهره جست ضد عفونی به کمک مسواک می باشد. در این روش شما می توانید قبل از قرار دادن تخم های نطفه دار در دستگاه جوجه کشی آنها را با یک مسواک زبر و خشک ضدعفونی کنید. برای انجام دادن این کار تنها کافیست تا مسواک زبر را بصورت آهسته بر روی محل آلودگی بکشید تا آلودگی از روی پوسته تخم حذف شود. توجه کنید که حتماً می بایست نوک تیز تخم به سمت پایین باشد تا به کیسه هوای آن فشاری وارد نگردد. پس از ضدعفونی تخم ، به کمک یک سشوار باد خنک بر روی آن بگیرید تا آلودگی از روی تخم بصورت کامل حذف شود.

 

ضدعفونی تخم نطفه دار جوجه کشی به کمک سمباده و کاردک

در این روش از ضدعفونی تخم شما باید به کمک یکعدد سمباده و کاردک نسبت به پاکسازی تخم اقدام کنید. حتماً باید در نظر داشته باشید که یک ترک ناخواسته بر روی تخم میتواند آن را برای جوجه کشی بلا استفاده کند. شما باید این کار را به آرامی انجام دهید. پس از انجام فرایند ضدعفونی ، به کمک سشوار با باد خنک نسبت به حذف کامل آلودگی ها اقدام کنید.

 

ضدعفونی تخم نطفه دار به کمک دستمال تر

این روش از ضدعفونی تنها و تنها برای تخم نطفه دار پرندگان آبزی « مانند قو ، غاز ، اردک و… » کاربرد دارد. در این شیوه ضدعفونی شما تنها کافیست پارچه ای تمیز را برداشته و آن را با آب با دمای حدود ۲۰ درجه سانتیگراد نم کنید. سپس آن را بر روی پوسته تخم پرنده آبزی کشیده و از این طریق آن را ضدعفونی کنید. در نظر داشته باشید که پس از انجام این کار تخم را دوباره با یک پارچه تمیز خشک کنید.

ضدعفونی تخم نطفه دار به کمک دستمال کاغذی تر
ضدعفونی تخم نطفه دار به کمک دستمال کاغذی تر

اشتباه ترین روش ضدعفونی تخم نطفه دار : شستن تخم!

برخی از افراد قبل از انجام فرایند جوجه کشی نسبت به شستن تخم های نطفه دار اقدام میکنند. خوب است بدانید که انجام این کار یکی از بزرگترین اشتباهات بوده که میتواند راندمان جوجه کشی را تا ۵۰ درصد کاهش دهد. دلیل این موضوع هم این است که بر روی پوسته تخم پرندگان محافظی با نام کوتیکول وجود دارد. وظیفه این محافظ جلوگیری از ورود آلودگی به داخل منافذ پوسته می باشد. شستن تخم سبب میشود تا این محافظ از بین برود و آلودگی به سرعت از طریق این منافظ به داخل تخم نطفه دار وارد شود.

شستن تخم نطفه دار
شستن تخم نطفه دار

برخی نیز کار را بزرگتر کرده و از الکل برای ضدعفونی تخم استفاده میکنند! نیاز به توضیح اضافه نیست چرا که انجام دادن این کار نیز باعث نابود شدن جنین داخل تخم نطفه دار شده و پروسه جوجه کشی را با خطا مواجه خواهد کرد.

مطالب آموزشی مشابه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *