همه محصولات

راهنمای تعیین جنسیت و تشخیص جنسیت مرغ عشق

اشتراک گذاری درشبکه های اجتماعی

sharing
اصولا پرورش دهندگان مرغ عشق چند ماه بعد از تولد مرغ عشق ها نسبت به تعیین جنسیت پرنده ها اقدام میکنند. دلیل اینکه تشخیص جنسیت مرغ عشق انجام میگیرد به چند دلیل صورت میپذیرد. یکی از مهمترین دلیل این کار این است که پرورش دهنده در واقع فروشنده پرنده زینتی بوده و فروش جوجه یکروزه بدون تشخیص جنسیت آن ممکن نیست. علاوه بر این تشخیص جنسیت پرنده ها زمانی که قصد جفت کردن مرغ عشق ها را دارید بسیار مهم می باشد. در این مطلب از سایت ما تمامی روش های تعیین و تشخیص جنسیت مرغ عشق را برایتان جمع آوری کرده ایم. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.
آموزش تشخیص جنسیت مرغ عشق

روش های تشخیص جنسیت مرغ عشق

برای تشخیص جنسیت مرغ عشق ها چندین راه وجود دارد. ما در این بخش مهمترین راه های تعیین جنسیت این پرنده را به شما خواهیم گفت. این راه ها عبارتند از :

 

تشخیص جنسیت به کمک استخوان لگن

یکی از بهترین و مطمئن ترین روش ها برای تعیین جنسیت مرغ عشق ، بررسی کلواک پرنده می باشد. این قسمت از مرغ عشق ها بصورت یک استخوان دو بخشی بوده و با لمس آن میتوان به جنسیت پرنده ها پی برد. استخوان لگن ، ساختار دو تکه ای داشته و این قسمت در مرغان عشق نر و ماده متفاوت است. در پرنده نر ، دو قیمت به همدیگر نزدیک بوده اما در پرنده ماده بین دو استخوان فاصله ای به اندازه یک انگشت وجود دارد. این روش دقیق ترین راه برای تشخیص جنسیت دو مرغ عشق بوده و از آن میتوان برای تعیین جنسیت مرغ های عشق چند روزه نیز استفاده کرد.

روش تشخیص جنسیت مرغ عشق
روش تشخیص جنسیت مرغ عشق

تشخیص جنسیت به کمک رنگ بینی

یکی دیگر از راه هایی که میتوان به کمک آن جنسیت مرغ عشق ها را تشخیص داد رنگ بینی نر و ماده می باشد. در نظر داشته باشید که این روش برای تشخیص جنسیت مرغ عشق ها بصورت قطع جواب گو نیست ؛ چرا که امروزه این پرنده ها به علت ترکیب نژاد سویه های جدیدی پیدا کرده اند که علائم ظاهری در آنها یکسان است. بطور کل رنگ بینی مرغ عشق نر آبی و یا ارغوانی بوده و مرغ عشق ماده سفید و یا قهوه ای می باشد.

در نظر داشته باشید که رنگ بینی این پرنده ها در شرایط مختلف تغییر رنگ پیدا میکند. برای نمونه رنگ بینی مرغ عشق ماده در زمان تخمگذاری از رنگ سفید به قهوه ای تغییر پیدا کرده و پس از اتمام آن دوباره به رنگ سفید تغییر میکند.

مرغ عشق نر و ماده
مرغ عشق نر و ماده

تشخیص جنسیت با توجه به تفاوت های رفتاری

این روش نیز سومین روش تشخیص جنسیت مرغ عشق می باشد. مرغ های عشق نر معمولاً پر جنب و جوش بوده و جنب و جوش بیشتری نسبت به مرغ عشق ماده دارند. دومین روش تشخیص رفتاری ، از صدای دو پرنده می باشد. مرغ عشق نر عموماً بیشتر از نوع ماده سر و صدا کرده و آواز خوانی میکند.

در مورد رام شدن دو جنسیت ، مرغ عشق نر معمولاً سریع تر از جنسیت ماده دستی میشود. روش تشخیص جنسیت دیگر در زمان آماده شدن دو پرنده برای جفتگیری می باشد. معمولاً پس از انجام عملیات جفتگیری ، پرنده ماده اغلب بیشترین زمان خود را داخل لانه سپری کرده و مرغ عشق نر بر روی تیرک ایستاده و از مرغ عشق ماده مراقبت میکند. از دیگر رفتارهای مرغ عشق نر ، غذا دادن به مرغ عشق ماده می باشد.

از دیگر راه های تشخیص جنسیت مرغ عشق نر و ماده میتوان به طرز ایستادن آنها بر روی چوب نشیمن گاه اشاره کرد. در واقع هنگامی که مرغ عشق ماده بر روی چوب نشیمن گاه مینشیند فاصله ی دو پای آن نسبت به مرغ عشق نر بیشتر است.

مطالب آموزشی مشابه
نظرات کاربران وبسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *